Rozpoczęcie badań związane jest z coraz większą w ostatnich latach liczbą zgłoszeń mieszkańców Chrzanowa, Trzebini, Jaworzna, Chełmka, Bierunia, Brzeszcz, Oświęcimia, Libiąża, a także Sosnowca i Mysłowic o odczuciu wstrząsów związanych z prowadzoną eksploatacją górniczą. - Zgłaszany przez mieszkańców dyskomfort ma związek z aktywnością sejsmiczną, która jest efektem wydobywania węgla ze złóż w obszarach o trudnych warunkach geologiczno - górniczych. W pierwszym półroczu 2014 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego aktywność sejsmiczna jest znacznie większa – wyjaśnia Wojciech Magiera, wiceprezes WUG.

Jednocześnie przekonuje, że powołanie niezależnych ekspertów nie jest wotum nieufności dla specjalistycznych opinii, które zostały wykonane wcześniej na zlecenie kopalń. - Mamy nadzieję, że niezależni eksperci wypracują wnioski dotyczące profilaktyki, które posłużą do zmniejszenia uciążliwości oddziaływania kopalń na obiekty znajdujące się na powierzchni – podkreśla Magiera.

Prowadzona na zlecenie WUG praca badawcza obejmuje m. in. analizę uwarunkowań geologiczno - górniczych w rejonach prowadzonej eksploatacji kopalń Ziemowit i Piast, ocenę aktywności sejsmicznej górotworu i przyczyny jej wzrostu oraz ocenę dotychczasowego zakresu dokonanej eksploatacji. Ekspertyza powinna być wykonana do końca listopada 2014 r.