Spółki z Doliny Lotniczej inwestują w techniczną edukację na Podkarpaciu

United Technologies Corporation, amerykańska korporacja wysokich technologii, zainwestuje w techniczną edukację na Podkarpaciu.

Aktualizacja: 28.11.2014 14:15 Publikacja: 28.11.2014 13:46

United Technologies Corporation inwestuje i edukuje w Dolinie Lotniczej

United Technologies Corporation inwestuje i edukuje w Dolinie Lotniczej

Foto: Bloomberg

Amerykanie inwestują i edukują w Dolinie Lotniczej

United Technologies Corporation, amerykańska korporacja wysokich technologii, która w kilkunastu spółkach w Polsce zatrudnia prawie 11 tys. specjalistów, zainwestuje w techniczną edukację na Podkarpaciu.

Dzięki milionowi złotych, które w piątek UTC przekazała Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza", powstaną dostępne dla młodzieży szybowcowe symulatory lotów a w kompleksie Politechniki Rzeszowskiej – urządzone zostanie centrum „Łukasiewicz" wyposażone w demonstratory technologii związanych z awiacją.

Kadry dla awiacji

Podkarpacki klaster lotniczy szybko się rozwija i już od dawna inwestuje w techniczną edukację. Już kilkanaście tysięcy uczniów a potem studentów wybrało szkoły i kariery techniczne właśnie dzięki przedsięwzięciom , takim jak adresowana do podstawówek „Politechnika Dziecięca" czy interaktywne lekcje organizowane w liceach i technikach przez firmy skrzydlatej branży i podkarpackie uczelnie. Staraniem Stowarzyszenia Dolina Lotnicza w mniejszych miastach, w szkołach technicznych urządzono 12 nowocześnie wyposażonych warsztatów, spółki fundują absolwentom staże i stypendia.

– Przedsiębiorcy sami zaczęli zmieniać model kształcenia, który w zawodówkach wciąż prezentuje metody i poziom z epoki wczesnego Gierka- mówi Marek Darecki, szef stowarzyszenia Dolina Lotnicza i prezes należącej do UTC WSK „PZL-Rzeszów". Według Dareckiego, jednego z założycieli Doliny Lotniczej, jeśli klaster utrzyma tempo inwestycji, w regionie powstaną, w najbliższych latach, co najmniej 4 tysiące nowych miejsc pracy. A technologiczna branża potrzebuje świetnie przygotowanych specjalistów. - Myślimy już teraz, by Podkarpacie pozostało atrakcyjne dla inwestorów. Ma ich przyciągać nie tylko tańszymi kosztami pracy, ale też dostępnością przygotowanych kadr – tłumaczy prezes Darecki.

Miliardy z eksportu

Spółki podkarpackiej Doliny Lotniczej zarobią w tym roku 2 mld dolarów na eksporcie lotniczych części dla Boeinga, Aibusa, Emabraera i innych potentatów globalnej awiacji. Branża lotnicza stała się w południowo wschodniej Polsce potęgą, w samej Dolinie tworzą ją 123 firmy zatrudniające już 24 tysiące techników i najwyższej klasy specjalistów. Tylko w ostatnim roku przybyło 20 spółek - w nowe inwestują przedsiębiorcy z zagranicy i w coraz większej liczbie rodzimy biznes, który szuka przyszłościowych nisz. – Szacujemy, że bezpośrednie inwestycje , rozpędzające branżę ale też oddziałujące na cały rynek ,logistykę, usługi nawet zawodowe i specjalistyczne szkolnictwo, już pochłonęły 1,5 mld zł – mówi Andrzej Rybka dyrektor stowarzyszenia Dolina Lotnicza. Charakterystyczne zwłaszcza w ostatnim okresie jest to, że przedsiębiorcy zaczęli wreszcie wydawać pieniądze na badania i rozwój – powstają laboratoria, centra inżynierskie, biura konstrukcyjne.

Biznes
Polska największym beneficjentem pożyczek na uzbrojenie?
Biznes
„NaszEauto” na hamulcu. Co dalej z rządowym programem?
Biznes
Ręczna wyrzutnia dronów. Polski wynalazek ma inwestora
Materiał Promocyjny
Koniec kodu kreskowego? Nadchodzi rewolucja z kodami QR
Biznes
Kto przejmie dane genetyczne Amerykanów? Firma 23andMe znalazła nabywcę