Reklama

Opel ucieka z Rosji

Przedstawiciele General Motors zapowiadają zmniejszenie aktywności w Rosji. Zapadła już decyzja o likwidacji fabryki w Petersburgu.

Aktualizacja: 18.03.2015 16:06 Publikacja: 18.03.2015 15:36

Opel ucieka z Rosji

Foto: Bloomberg

Rosyjski kryzys wywołany zachodnimi sankcjami i niskimi cenami energii odbił się czkawką na konsumpcji w kraju. Sprzedaż detaliczna spadła nawet w dziale towarów spożywczych, a motoryzacja jako sektor luksusowy zaliczyła 38 proc. spadek w skali roku.

- Rezygnujemy z inwestowania w rynek, na którym długoterminowe inwestycje są niepewne – powiedział prezes GM Dan Ammann cytowany w oświadczeniu.

Fabryka Opla w Petersburgu zostanie zamknięta w połowie 2015 roku. Amerykańska korporacja zamierza też wstrzymać produkcję samochodów marki Chevrolet w rosyjskiej fabryce GAZ.

Opel ostatecznie przestanie działać na rosyjskim rynku w grudniu 2015. Spółka skupi się wtedy na współpracy z Chevroletem i inną filią GM Cadillac.

- Nie mamy właściwych warunków do produkcji istotnych dla nas modeli na tym rynku, a środowisko inwestycyjne nie usprawiedliwia zwiększenia inwestycji – powiedział prezes Grupy Opel Karl-Thomas Neumann.

Reklama
Reklama

GM zapowiada również ciecia w pierwszym kwartale 2015 r. Odbije się to w wydatkach na marketing, dystrybucję oraz zaowocuje zerwaniem kontraktów.

Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Biznes
Biznes o cyrkularności – co mówią liderzy zmian
Biznes
UE przedłuży życie samochodów spalinowych
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama