Rosyjski kryzys wywołany zachodnimi sankcjami i niskimi cenami energii odbił się czkawką na konsumpcji w kraju. Sprzedaż detaliczna spadła nawet w dziale towarów spożywczych, a motoryzacja jako sektor luksusowy zaliczyła 38 proc. spadek w skali roku.

- Rezygnujemy z inwestowania w rynek, na którym długoterminowe inwestycje są niepewne – powiedział prezes GM Dan Ammann cytowany w oświadczeniu.

Fabryka Opla w Petersburgu zostanie zamknięta w połowie 2015 roku. Amerykańska korporacja zamierza też wstrzymać produkcję samochodów marki Chevrolet w rosyjskiej fabryce GAZ.

Opel ostatecznie przestanie działać na rosyjskim rynku w grudniu 2015. Spółka skupi się wtedy na współpracy z Chevroletem i inną filią GM Cadillac.

- Nie mamy właściwych warunków do produkcji istotnych dla nas modeli na tym rynku, a środowisko inwestycyjne nie usprawiedliwia zwiększenia inwestycji – powiedział prezes Grupy Opel Karl-Thomas Neumann.

GM zapowiada również ciecia w pierwszym kwartale 2015 r. Odbije się to w wydatkach na marketing, dystrybucję oraz zaowocuje zerwaniem kontraktów.