Bruksela patrzy na Iran

Gaz z Iranu może stać się dodatkowym źródłem zaopatrzenia Unii w ramach Południowego Korytarza Gazowego.

Publikacja: 16.04.2015 18:25

Bruksela patrzy na Iran

Foto: Bloomberg

Zapowiedział to dziś w Rydze komisarz ds energetyki i klimatu Miguel Arias Kanete: „Jeżeli w czerwcu będzie końcowe porozumienie z Iranem (o pokojowym wykorzystaniu programu jądrowego i zdjęciu sankcji -red), to otworzy to nowe możliwości. Gazociąg Południowy Korytarz może iść nie tylko z Azerbejdżanu, ale i dalej - z Iranu - stwierdził komisarz.

Projekt Południowego Korytarza jest obecnie priorytetem dla Brukseli. Gaz ze złoża azerskiego Szach Deniz przez Turcję i Grecję trafiałby do krajów Europy Zachodniej.

Teheran już w lutym proponował to rozwiązanie.

- Proponujemy by azerski i turkmeński gaz docierał najpierw do nas, a my prześlemy go przez Turcję dalej do Europy - mówił wtedy Azizollah Ramazin szef państwowego koncernu gazowego NIGC.

Irańczycy są gotowi rozpocząć pracę przy projekcie, jak tylko będzie pozytywna reakcja Unii. Jego zdaniem obecnie rozważany projekt transportu turkmeńskiego gazu do Europy rurociągiem położonym na dnie Morza Kaspijskiego przez Azerbejdżan, jest zbyt drogi i niepraktyczny.

Według BP to Iran a nie Rosja ma największe na świecie zasoby gazu ziemnego. Wynoszą one 18,2 proc. wszystkich (rosyjskie - 16,8 proc.). Jednak wydobywa tylko 166 mld m3 rocznie (USA - 687 mld m3, Rosja 6-4 mld m3 w ubiegłym roku). Powodem były sankcje utrudniające dostęp do technologii i inwestycji.

Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona