Wspólnym frontem na HERE

Producenci segmentu premium Audi, BMW i Mercedes dołączyli do amerykańskiej firmy private equity General Atlantic, aby zwiększyć szanse przejęcia od Nokii jej działu map HERE.

Publikacja: 23.05.2015 10:31

Fiński producent sprzętu sieciowego po ogłoszeniu w kwietniu zamiaru przejęcia za 15,6 mld euro rywala Alcatel-Lucent przystąpił do strategicznego przeglądu swego działu produkcji map, uruchamiając procedurę aukcji, która przeciwstawiła firmom samochodowym oferentów Internetu w rodzaju Ubera i Baidu.

Przedstawiciel sektora finansowego poinformował anonimowo, że General Atlantic byłby zainteresowany kupnem 30 proc. udziałów w konsorcjum utworzonym przez firmy samochodowe, ale dokładnych proporcji jeszcze nie ustalono i mogą się ostatecznie zmienić. Inna osoba podała, że każda z 3 firm samochodowych byłaby gotowa wyłożyć po 700 mln euro, ale ich ostatecznych udziałów także nie sprecyzowano.

Wymieniona trójka nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Nokii i czeka na nią, a wtedy zastanowi się nad podwyższeniem oferty.

— Górną granicą jest zasadniczo koszt produkowania takich map innymi sposobami, w partnerstwie z innym graczem albo samodzielnie — stwierdził przedstawiciel sektora motoryzacji.

Firmy samochodowe byłyby skłonne dokooptować do konsorcjum podmioty finansowe, ale pod warunkiem, że same zachowają kontrolę nad przejętymi aktywami. Nie ma sztywnego terminu składania końcowych ofert, ale cała procedura jest w końcowym etapie i jest to kwestia raczej dni niż tygodni. Cała trójka, a także Nokia odmówiły skomentowania tych informacji, podobnie partner z Greenwich (Conn.).

Analitycy szacują wartość biznesu nawigacji HERE na 2 — 4 mld euro.

Firmy samochodowe są raczej spokojne o swe szanse wygranej, bo przychody HERE zależą od nich w ponad 50 procentach. Wykorzystują mapy tej firmy do swych systemów nawigacji, liczą też, że mapy będą stanowić zasadniczy element nowych systemów zapobiegania wypadkom. Ponadto uważają, że istnieją także inne rozwiązania, np. związanie się z konkurencyjną TomTom.

Morgan Stanley podwyższył rekomendację dla akcji holenderskiego producenta oprogramowania nawigacji, bo zdaniem banku sprzedanie HERE spowoduje, że TomTom pozostanie jedynym na świecie niezależnym producentem map.

Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne