Rosja w klinczu z Exxon

Rosyjski rząd ma poważne wątpliwości związane z realizacją warunków licencji amerykańskiego koncernu ExxonMobil na wydobycie ropy i gazu na Sachalinie.

Aktualizacja: 11.06.2015 06:44 Publikacja: 10.06.2015 21:00

Na Sachalinie Gazprom i Exxon nie mogą się porozumieć w sprawie wydobycia.

Na Sachalinie Gazprom i Exxon nie mogą się porozumieć w sprawie wydobycia.

Foto: Bloomberg

ExxonMobil poprzez spółkę ExxonNaftogaz ma 30 proc. udziałów w projekcie Sachalin-1 i jest jego operatorem. Amerykański koncern zasugerował niedawno rosyjskim władzom, że powinny zwiększyć własne nakłady na eksploatację tego złoża.

Jak dowiedział się „Kommiersant", po kontroli przez państwową agencję Rosniedra (rosyjskie surowce) Kreml ma poważne wątpliwości co do realizacji projektu Sachalin-1. Takich uwag urzędnicy Kremla nie mają do operatora drugiego projektu – Sachalin-2, gdzie prym wiedzie Gazprom.

Licencje zakładają, że przychody z części produkcji pozyskanej ze złoża mają trafić do budżetu Rosji. W sumie ma to być ok. 70 mld dol. (przy śr. cenie ropy 55 dol./baryłka).

Pozostali udziałowcy Sachalin-1 to japońskie SODECO (30 proc.) oraz hinduski ONGC i Rosnieft (po 20 proc.). Koncerny pracują przy wydobyciu ropy i gazu z szelfu Morza Ochockiego u brzegów Sachalina. To jedna z największych inwestycji bezpośrednich w Rosji z udziałem kapitału zagranicznego. Zasoby ze złoża Sachalin-1 szacowane są na 307 mln ton ropy i 485 mld m sześc. gazu. Od 2005 r. trwa wydobycie gazu ze złoża, który jest dostarczany na rynek rosyjski przez terminal w Chabarowsku.

Exxon od lat stara się o zgodę na eksport. Wobec oporu Gazpromu (zarządza gazociągami) Amerykanie chcą zbudować własny gazociąg z Sachalina do Japonii (o długości ok. 50 km).

W kwietniu tego roku Amerykanie powiadomili Kreml, że złożyli pozew do sądu w Sztokholmie o zwrot 0,5 mld dol. nadpłaconego podatku przy projekcie Sachalin-1. Exxon chce też, by Rosjanie obniżyli dla Sachalin-1 stawkę podatku CIT z 35 proc. do 20 proc.

Amerykanie mają mocne argumenty. Są największym w Rosji inwestorem zagranicznym i mają status inwestora strategicznego (w ramach współpracy z Rosnieftem). W 2008 r. projekt Sachalin-1 (rozpoczęty w 1996 r.) zaczął na siebie zarabiać, co oznaczało dla udziałowców podniesienie stawki CIT do 35 proc. Jednak w 2009 r. władze obniżyły podatek od dochodów firm do 20 proc., pomimo to z Exxonu wciąż ściągały 35 proc.

Biznes
Jacht oligarchy ze złotym fortepianem idzie pod młotek
Biznes
Mesko będzie produkować 250 mln pocisków rocznie
Biznes
Katastrofa Boeinga w Indiach, polska zbrojeniówka w impasie i powrót atomu
Biznes
Donald Trump zapowiedział zmiany w polityce imigracyjnej pod naciskiem farmerów
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Biznes
Zmiany u Pracodawców RP. Odchodzi prezes