Reklama
Rozwiń

Wielki wysyp skrzydlatych inwestycji

W przyszłym tygodniu w Zielonce pod Warszawą rusza wybudowany kosztem 200 mln zł, najnowocześniejszy w Europie, ośrodek badania turbin lotniczych silnikowego giganta General Electric.

Aktualizacja: 27.10.2015 13:21 Publikacja: 27.10.2015 13:02

Wielki wysyp skrzydlatych inwestycji

Foto: Bloomberg

Ale to niejedyna inwestycja w skrzydlatej branży w kraju. Na Podkarpaciu rozwijają się Hispano-Suiza, budowę fabryki w Ropczycach planuje konkurent GE, silnikowy, brytyjski RollsRoyce, a w centrum kraju, na terenie powstającej pod skrzydłami Grupy Airbus "Wyżyny Lotniczej" (Łódź-Radom-Dęblin) zapadają już pierwsze decyzje o tworzeniu polskiego gniazda przemysłowego dla europejskiego giganta awiacji.

W otwieranym już 3 listopada w Zielonce Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych PoloniAero, moc urządzeń testowych jest tak wielka, że podczas prób zapotrzebowanie na energię elektryczną sięgnie 45 megawatów, tyle ile zużywa powiatowe miasto. W pełni zautomatyzowane laboratorium PoloniAero, zatrudni wprawdzie tylko 25 specjalistów, ale już wiadomo, że dla GE będzie praktycznie niezastąpione: to w Polsce badane będą krytyczne elementy wszystkich najnowszych lotniczych napędów amerykańskiego giganta silnikowego. Umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przewiduje, że ośrodek będzie wykorzystywał umiejętności polskich specjalistów i pomoże kształcić studentów, inżynierów i badaczy – speców od turbin i silników lotniczych m.in. Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI