#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Gliński: Brakuje nam aniołów biznesu

W przypadku startupów bankowe finansowanie nie jest najlepsze. Tutaj metody, które powinny zaistnieć w Polsce, to są fundusz venture capital i anioły biznesu - mówi Andrzej Gliński, członek zarządu Banku Millennium.

Aktualizacja: 20.09.2016 14:34 Publikacja: 20.09.2016 14:29

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Gliński: Brakuje nam aniołów biznesu

Foto: Rzeczpospolita

Jak skutecznie zbudować most pomiędzy światem biznesu a nauki, tak by pieniądze trafiły do odpowiednich centrów badawczych i napędziły rozwój innowacji, a naukowcy mogli skomercjalizować swoje wynalazki? Temat nie jest prosty i państwo stale próbuje opracować co nowe rozwiązania, które taką współpracę ułatwią. Kwestią sporną wciąż pozostaje, kto powinien finansować innowacje – rząd czy prywatne fundusze i firmy?

- W przypadku startupów bankowe finansowanie nie jest najlepsze. Tutaj metody, które powinny zaistnieć w Polsce, to są fundusz venture capital i anioły biznesu – podkreśla Andrzej Gliński.

- W przypadku startupów bankowe finansowanie nie jest najlepsze. Tutaj metody, które powinny zaistnieć w Polsce, to są fundusz venture capital i anioły biznesu – podkreśla Andrzej Gliński.

Jak zmienili się polscy przedsiębiorcy w ciągu ostatnich kilku lat? - Bardzo dużo się zmieniło. Dzisiaj nie ma już wątpliwości, że trzeba być innowacyjnym. Coraz bardziej powszechne w biznesie są informatyzacja, cyfryzacja, wielokanałowość sprzedaży. Również w firmach rodzinnych młodzi mają świadomość, że nie tylko aktywa są wartością firmy, ale też pomysł i nowe podejście do biznesu – podkreśla Gliński.

Zmienił się również stosunek banków do klientów. – Współpraca banku z klientem z finansowej przerodziła się w technologiczną. Kiedyś kredyt pozwalał bankowi na to, żeby współpracować z klientem. Dzisiaj ten stosunek zmienia się na technologiczny, czyli liczy się sprawność w działaniu, na przykład w sytuacjach kryzysowych, to, czy potrafisz szybko i łatwo się komunikować – mówi.

Przed nami kolejna i z pewnością największa perspektywa unijna. Napływ kapitału z Unii Europejskiej znów zasili polskie innowacje, co się jednak stanie za kilka lat, kiedy te pieniądze się skończą?

- Są państwa, które nie mają funduszy unijnych i świetnie się rozwijają, na przykład Stany Zjednoczone. Kluczowe tutaj są uruchomienie prywatnych środków, powszechność oraz lepsze rozwiązania podatkowe – mówi Gliński.

Ważne jest również stworzenie dogodnych warunków do współpracy uczelni z przedsiębiorcami. – Przedsiębiorcy nie bardzo chcą współpracować z uczelniami, wolą zatrudnić naukowca u siebie, uniknąć biurokracji i całego odium przechodzenia przez wszystkie procedury uczelni. Po pierwsze, trzeba to uprościć. Po drugie, uczelnie powinny motywować do bycia przedsiębiorczym – zaznacza.

Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji
Biznes
Brytyjski koncern Jaguar nie planuje produkcji samochodów w USA
Biznes
Tysiące dronów Macierewicza wreszcie dolecą. MON kupuje Warmate’y
Biznes
Sankcje na Rosję uzgodnione. Kolejne setki miliardów dla USA