- Postrzegamy PPK jako bardzo istotny program społeczny, który ma wzmacniać finanse Polaków po ustaniu aktywności zawodowej – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w dniu uruchamiania programu. Przekonywał, że to, iż na oszczędności pracownika w PPK składać się będą: on sam, jego pracodawca i państwo sprawia, że jest to program bardzo atrakcyjny.
Terminy i opłaty
Z początkiem lipca obowiązek utworzenia i udostępnienia PPK pracownikom, objął największe firmy, czyli te, które zatrudniają co najmniej 250 osób. 1 lipca był najwcześniejszym możliwym terminem podpisania umowy o zarządzanie PPK. Z kolei 15 lipca był najwcześniejszym możliwym terminem podpisania umowy o prowadzenie PPK. Najpóźniejsze terminy na zawarcie tych umów przez duże firmy to odpowiednio 25 października i 12 listopada. W przypadku umów o prowadzenie PPK zawartych w lipcu pierwsza wpłata na rachunek PPK pracowników następowała do 15 sierpnia lub 15 września. Dla umów zawartych w listopadzie pierwsza wpłata na rachunek PPK będzie miała miejsce do 15 grudnia 2019 r. lub 15 stycznia 2020 r.
– Pierwszych większych wpłat spodziewamy się jesienią. Zakładamy, że znakomita większość firm będzie zawierała umowy we wrześniu październiku – mówił prezes Borys.
Według danych PFR w pierwszym etapie obowiązek utworzenia PPK objął 4034 firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Pracuje w nich w sumie 3 174 969 osób, do których skierowany jest nowy program. Z danych, które uzyskaliśmy w PFR we wtorek wynika, że umowy o zarządzanie PPK podpisało 2828 firm, czyli ponad 70 proc. tych, które powinny to zrobić do 25 października. – Liczba umów rośnie jednak każdego dnia bardzo dynamicznie – mówią władze PFR.
Do zarządzania PPK dopuszczono 20 instytucji finansowych. Są to (w kolejności alfabetycznej): Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, BNP Paribas TFI, BPS TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Generali Investments TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PFR TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Skarbiec TFI. Każda z instytucji oferuje 8, a niektóre 9, subfunduszy zdefiniowanej daty, które będą wykorzystywane do inwestowania oszczędności gromadzonych w programie. Obowiązek udostępnienia PPK obejmie większość firm działających w naszym kraju (wyjątki są nieliczne). Będą one musiały wybrać instytucję finansową, które powierzą utworzenie u siebie pracowniczego planu kapitałowego i zarządzanie nim. Za zarządzanie instytucje finansowe pobiorą opłaty w wysokości do 0,5 proc. zgromadzonych aktywów netto. To maksymalny pułap.