Reklama
Rozwiń

Société Générale zapłaci za ostatnią ugodę w Stanach

Francuski bank zgodził się zapłacić władzom amerykańskim grzywnę 1,3 mld dolarów (ok.1,2 mld euro) za umorzenie przez nie  śledztwa o naruszenie amerykańskiego embarga gospodarczego.

Aktualizacja: 20.11.2018 17:19 Publikacja: 20.11.2018 17:13

Société Générale zapłaci za ostatnią ugodę w Stanach

Foto: Bloomberg

W ramach umów o zakończeniu ostatniego sporu transatlantyckiego Société Générale zapłaci 717,2 mln dolarów południowemu okręgowi Nowego Jorku, 325 mln wydziałowi usług finansowych stanu Nowy Jork, 162,8 mln hrabstwu Nowy Jork, 81,3 mln bankowi centralnemu USA i 53,9 mln urzędowi kontroli zagranicznych aktywów OFAC.

Czytaj także: Société Générale wychodzi z południa Europy

W ramach umów ustalono okres próbny 3 lat, po jego upływie nie będą wszczynane żadne postępowania w Stanach, o ile bank dotrzyma uzgodnień.

Bank zapewnił w komunikacie, że suma tej grzywny jest w całości pokryta wcześniejszymi odpisami. "Te umowy nie będą mieć dodatkowego wpływu na wyniki banku w 2018 r." - stwierdzono. Prezes Frédéric Oudéa poinformowali wcześniej, że bank odłożył 1,2 mld euro na uregulowanie tego sporu.

Władze w USA zarzucały bankowi zrealizowanie wielu transakcji za 5,6 mld dolarów z Iranem, Sudanem i Kubą, krajami objętymi amerykańskim embargiem.

"Bank zobowiązał się ponadto do poprawienia  swych instrumentów pozwalających zapobiegać wszelkiemu naruszaniu przepisów związanych z amerykańskimi sankcjami i prawami stanu Nowy Jork, wykrywać je i wzmocnić nadzór nad programem zgodności działań z sankcjami gospodarczymi" - stwierdza komunikat.

W ramach innego porozumienia z wydziałem usług finansowych stanu Nowy Jork, dotyczącego walki z praniem pieniędzy bank postanowił uregulować dodatkową grzywnę 95 mln dolarów. Zapewnił przy okazji, że ta suma jest również pokryta odpisami na spory, które w końcu września wynosiły 1,58 mld dolarów

Na początku czerwca Société Générale zgodził się zapłacić ok. 1,3 mld dolarów władzom amerykańskim i francuskiemu urzędowi Parquet National Financier (PNF) mającemu zadanie ścigania dużych przestępstw gospodarczych i finansowych za zakończenie 2 sporów w Stanach związanych z manipulowaniem kursem międzybankowym Libor i z libijskim funduszem inwestycyjnym.

Bank powtarzał kilkakrotnie w ostatnich miesiącach, że chce zakończyć przed końcem roku wszystkie spory w Stanach. Niepewność co do wysokości grzywien szkodziła jego  akcjom; od początku roku straciły ponad 23 proc.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych