W bankach i bankomatach w Wielkiej Brytanii od dziś zacznie pojawiać się nowy banknot o nominale 20 funtów. Wykonany z polimeru banknot z malarzem Williamem Turnerem na rewersie ma docelowo zastąpić dotychczasowe 20 funtów z ekonomistą Adamem Smithem. Bank Anglii uspokaja jednak, że dotychczasowe środki płatnicze są nadal ważne i o ich wycofaniu uprzedzi z półrocznym wyprzedzeniem dającym czas na wymianę.

Bank Anglii chwali się, że nowa dwudziestofuntówka jest najlepiej zabezpieczonym banknotem na świecie. Nowy banknot został wykonany z tworzyw sztucznych i ma dwa przezroczyste okienka. Do tego użyto dwukolorowej folii mającej zabezpieczać przed podrabianiem. Na rewersie nowego banknotu pojawił się autoportret Josepha Mallorda Williama Turnera (w Polsce znanego głównie, jako William Turner), słynnego malarza romantycznego uważanego za prekursora impresjonizmu. Na awersie tradycyjnie jest królowa.

- Cieszę się, że dzieło prawdopodobnie najbardziej wpływowego brytyjskiego artysty wszechczasów pojawi się w kolejnych dwóch miliardach dzieł sztuki – nowych banknotach o nominale 20 funtów, z których ludzie mogą korzystać od dziś – mówił, nawiązując do liczby wydrukowanych banknotów, szef Banku Anglii Mark Carney cytowany przez Sky News.

Czytaj także: Jane Austen zamiast Darwina na banknocie 10-funtowym

Mark Carney wyrażał też zadowolenie z faktu, że nowe banknoty celebrują bogate i różnorodne dziedzictwo Zjednoczonego Królestwa i oddają hołd jednemu z największych Brytyjczyków.

Na swój sposób nowy banknot uczcił też, jak informuje Sky News, w kooperacji z Bankiem Anglii Snapchat. Serwis społecznościowy, używając tzw. AR (rozszerzonej rzeczywistości) wykonał animację obrazów Turnera – korzystając ze snapkodu można na banknocie zobaczyć jedno z najsłynniejszych dzieł malarza, Ostatnią drogę Temeraire'a

- Chcemy zachęcić użytkowników Snapchata to wzięcia banknotu i spojrzenia na nie oraz docenienia tych wspaniałych obrazów. Mamy nadzieję, że partnerstwo pozwoli przedstawić jednego z największych brytyjskich malarzy całemu nowemu pokoleniu – mówił Ed Couchman, szef Snapchata w Zjednoczonym Królestwie.

Nowy banknot dołącza do rodziny polimerowych środków płatniczych – w obiegu jest już pięciofuntówka z Winstonem Churchillem i banknot 10 funtów z Jane Austen. W przyszłym roku w obiegu ma się pojawić nowe 50 funtów ze słynnym matematykiem Alanem Turingiem.