Reklama

Nowy banknot 20 funtów. Bank Anglii chwali się, że „najlepiej zabezpieczony"

Polimerowy banknot wchodzi do obiegu. William Turner zastępuje Adama Smitha.

Aktualizacja: 20.02.2020 12:03 Publikacja: 20.02.2020 11:12

Nowy banknot 20 funtów

Foto: AFP

W bankach i bankomatach w Wielkiej Brytanii od dziś zacznie pojawiać się nowy banknot o nominale 20 funtów. Wykonany z polimeru banknot z malarzem Williamem Turnerem na rewersie ma docelowo zastąpić dotychczasowe 20 funtów z ekonomistą Adamem Smithem. Bank Anglii uspokaja jednak, że dotychczasowe środki płatnicze są nadal ważne i o ich wycofaniu uprzedzi z półrocznym wyprzedzeniem dającym czas na wymianę.

Bank Anglii chwali się, że nowa dwudziestofuntówka jest najlepiej zabezpieczonym banknotem na świecie. Nowy banknot został wykonany z tworzyw sztucznych i ma dwa przezroczyste okienka. Do tego użyto dwukolorowej folii mającej zabezpieczać przed podrabianiem. Na rewersie nowego banknotu pojawił się autoportret Josepha Mallorda Williama Turnera (w Polsce znanego głównie, jako William Turner), słynnego malarza romantycznego uważanego za prekursora impresjonizmu. Na awersie tradycyjnie jest królowa.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Banki
mBank rzuca rękawicę konkurentom. Czy awansuje na wyższe pozycje?
Banki
Bank Anglii nie obniżył stóp. Mniej sprzedaży obligacji – rynek długu pod presją
Banki
PKO BP wchodzi na Litwę i do Szwecji. To nie koniec ekspansji banku
Banki
BOŚ stawia na szybki rozwój i zielone kredyty mimo wyższych podatków dla banków
Banki
Bank of America szykuje następców prezesa i podnosi płacę minimalną do 25 dolarów
Reklama
Reklama