fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Najbezpieczniejszy banknot świata. 20 funtów nie do podrobienia

Bloomberg
Mark Carney, gubernator Banku Anglii zaprezentował nowy, polimerowy banknot o nominale 20 funtów.

Nowa 20-funtówka ma być najbezpieczniejszym na świecie banknotem, nie do podrobienia. Wejdzie do obiegu w lutym 2020 roku. Stary banknot papierowy będzie powoli wycofywany.

Na banknocie z jednej strony widnieje tradycyjny wizerunek królowej Elżbiety II a z drugiej umieszczono podobiznę XIX-wiecznego malarza, prekursora angielskiego impresjonizmu JMW Turnera. Jest on pierwszym malarzem uwiecznionym na brytyjskich banknotach.

To już kolejny brytyjski bezpieczny banknot polimerowy. Bank Anglii wypuścił już nominały 5-funtowe oraz 10-funtowe, które wprowadzono do obiegu we wrześniu 2016 roku.

Nowe, polimerowe pieniądze są nie tylko bezpieczne przed fałszerzami, ale także są odporne na brud i wodę, nie można ich rozerwać, przeżyją nawet pranie w pralce. Mają przetrwać do pięciu lat, co pozwoli Bank of England zaoszczędzić aż 100 mln funtów w pięć lat, ponieważ nie trzeba będzie dodrukowywać nowych banknotów w miejsce wycofanych, poniszczonych.

Nowe banknoty mają też lepsze zabezpieczenia niż banknoty papierowe. Są od nich nieco mniejsze. Nowe banknoty 10-funtowe mają również udogodnienie dla osób niedowidzących lub niewidomych, jest to druk wypukły, umieszczony w lewym górnym rogu banknotu.

Na banknotach o nominale 5 funtów umieszczono wizerunek byłego premiera Winstona Churchilla, a na 20-funtowym - pisarki Jane Austin.

W 2021 roku do obiegu wejdzie kolejny banknot polimerowy o nominale 50 funtów z wizerunkiem genialnego matematyka i specjalisty od łamania kodów z czasów II wojny światowej Alana Turinga.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA