- Materiał powstał we współpracy z ZPF i FRRF
Jak sektor kredytowy, którego szeroki zakres podmiotowy ZPF reprezentuje, ocenia propozycje zawarte w rządowym pakiecie antykryzysowym, w szczególności odnoszące się wprost do funkcjonowania gospodarki?
andrzej roter, zpf: Sektor kredytowy pozytywnie ocenia te propozycje, które zmierzają do zachowania sprawności procesów gospodarczych. Od tego zależy przetrwanie przedsiębiorstw i utrzymywanych w nich miejsc pracy. Dzięki temu przedsiębiorcy będą sobie nawzajem płacić, a konsumenci, otrzymując swoje wynagrodzenia, będą pokrywać różnego rodzaju rachunki, wystawiane im przez przedsiębiorców ze wszystkich sektorów gospodarki. Stąd konkretna pomoc publiczna, pozwalająca zachować zdolność do prowadzenia działalności, ale równocześnie wypełniania obowiązków wobec pracowników, musi być oceniana pozytywnie. A to pośrednio, ale bardzo konkretnie, ogranicza koszty, jakie ponosi dziś państwo na ratowanie gospodarki, i koszty, jakie jutro, w okresie wychodzenia z kryzysu po ustaniu efektów pandemii, musielibyśmy ponosić.
Ocena kierunku i charakteru skutków oddziaływania na gospodarkę większości propozycji w pakiecie antykryzysowym jest stosunkowo łatwa. Czy tak samo jest z propozycjami zmian odnoszących się wprost do praktyki biznesowej kredytodawców, w szczególności tych zaproponowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?
Agnieszka Wachnicka, FRRF: Propozycja obniżenia limitu kosztów pozaodsetkowych kredytu w żaden sposób nie jest zmierzona co do jej skutków. Stąd decyzja o jego wdrożeniu jest szczególnie ryzykowna w okresie wpadania w kryzys. Brak jest możliwości zmierzenia tych skutków natychmiast, dlatego racjonalne jest, by merytoryczna dyskusja nad tą kwestią była co najmniej przeniesiona na nieco późniejszy czas. Powinna ona zresztą obejmować nie tylko kwestię zweryfikowania zmian na rynku kredytowym, ale również zmian społecznych. I to analizę skutków w szczególności co do osłabienia instrumentarium służącego wychodzeniu z kryzysu i przywracaniu sprawności obrotu gospodarczego.