Od jesieni 2019 roku, kiedy to ujawniono tzw. aferę Khana bank i jego prezes są pod ogromną presją opinii publicznej oraz inwestorów.

Tidjane Thiam od początku zaprzecza, że wiedział lub miał udział w szpiegowaniu byłego pracownika banku Iqbala Khana.

Ostatniego dnia września 2019 r. szwajcarskie media obiegła sensacyjna wiadomość o samobójstwie współpracownika Credit Suisse. Mężczyzna miał zlecić szpiegowanie jednego z byłych managerów firmy, który odszedł do konkurencji - UBS Group. Według policji współpracownik nie wytrzymał presji po ujawnieniu jego roli w szpiegowaniu bankowego urzędnika.

Prezes Thiam zapewniał, że nic nie wiedział o szpiegowaniu byłego dyrektora operacyjnego banku Iqbala Khana i uważa takie działania za absolutnie niedopuszczalne. Wtedy też wsparli go najwięksi udziałowcy banku.

Jednak szwajcarskie media przypominają, że Khan odszedł z Credit Suisse po kłótni z Thiamem. A w grudniu zeszłego roku okazało się, że nie tylko Khan był "nadzorowany". Bank zlecił obserwacją także własnego szefa kadr Petera Goerke, a zleceniodawcą był jeden z najbliższych współpracowników prezesa banku - dyrektor operacyjny Olivier Bouée, który natychmiast stracił stanowisko - informuje "Neue Zuricher Zeitung".

Z bankiem pożegna się też Urs Rohner, szef rady nadzorczej banku, który od grudnia był w sporze z prezesem najgłośniej domagał się jego dymisji. Jego kadencja upływa w kwietniu 2021 roku i nie będzie ubiegał się o powołanie na kolejną.

Najwięksi udziałowcy banku, m.in. Harris Associates, Silchester International Investors i Eminence Capital, krytykowali Rohnera za ataki na prezesa i domagali się jego dymisji, podkreślając zasługi Thiam dla rozwoju szwajcarskiego banku.

Nowym prezesem Credit Suisse będzie od 14 lutego Thomas Gottstein, dotychczas odpowiedzialny w banku za rynek szwajcarski. Gottstein pracuje w banku od 20 lat.