Emisja akcji PKO BP, która skierowana będzie m.in. do Banku Gospodarstwa Krajowego, zostanie przeprowadzona w 2009 r. – poinformował minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

Dodał, że bank pracuje nad jej przygotowaniem. – Nie chcę podawać konkretnych dat, ale chcemy to zrobić szybko – powiedział Grad.

PKO BP nie chce udzielać komentarza dotyczącego prac nad przygotowaniem emisji. – Kwestia dokapitalizowania jest informacją wrażliwą rynkowo, tego typu decyzje muszą być raportowane i w takim trybie będą podawane do publicznej wiadomości – ucina Izabela Świderek z PKO BP.

Chociaż udział w dokapitalizowaniu PKO BP może wziąć Bank Gospodarstwa Krajowego, to emisja akcji ma być również skierowana do innych inwestorów. Zdaniem przedstawicieli resortu skarbu jest spora grupa zainteresowanych udziałem w podwyższeniu kapitału PKO BP. Ale po emisji Skarb Państwa wraz z BGK utrzymałby pakiet kontrolny, czyli ponad 50-proc. udział w kapitale banku.

Także BGK, według planów rządu, ma być dokapitalizowany nie tylko gotówką poprzez likwidację określonych funduszy w kwocie 1,2 mld zł, ale także poprzez obligacje Skarbu Państwa.

Szef Ministerstwa Skarbu zaznaczył, że dokapitalizowanie ma służyć zwiększaniu akcji kredytowej. – Chcemy, aby zarówno BGK, jak i PKO BP, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy bardzo mocno włączyły się we wsparcie realnej gospodarki, uruchamiając nową akcję kredytową – powiedział Grad.

Według Tomasza Bursy, analityka biura maklerskiego Ipopema, mimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej na pewno znajdą się chętni na akcje PKO BP, choć w tym zakresie raczej nie można liczyć na inwestorów indywidualnych.