Chodzi o papiery emitowane przez Polski Fundusz Rozwoju finansujące tzw. tarczę finansową PFR. To obligacje mające gwarancję Skarbu Państwa i będące zbliżone do obligacji skarbowych (mają nieco większy kupon).

Obligacje skarbowe można zakupić poprzez konto maklerskie, dostępne w Moim ING. Po zalogowaniu na konto maklerskie wystarczy wybrać zakładkę Obligacje. Przy zakupie prezentowane są najważniejsze informacje dotyczące obligacji, w tym prognoza zysku, jaki można osiągnąć trzymając te obligacje do terminu wykupu.

W ubiegły czwartek obligacje PFR emitowane w ramach tarczy finansowej o łącznej wartości 50 mld zł zadebiutowały w czwartek na rynku Catalyst należącym do GPW. Do obrotu wprowadzono w sumie trzy serie papierów, które zostały wyemitowane w kwietniu i maju. Oprocentowanie w skali roku to 1,375 proc. (jedna seria zapadająca w 2024 r.) i 1,625 proc. (dwie serie zapadające w 2025 r.). Prezes PFR Paweł Borys zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy nastąpią kolejne emisje obligacji na drugie 50 mld zł. Obligacje z gwarancją państwa finansujące programy antykryzysowe emituje też Bank Gospodarstwa Krajowego. Łączna wartość ich emisji ma sięgnąć 50 mld zł.