Szansa na zwyżki
W środę swoje wyniki zaprezentował francuski bank Credit Agricole. Miał on w ub. roku 2,5 mld euro zysku wobec 6,5 mld euro straty netto w 2012 r. Słaby wynik w tamtym okresie to efekt sprzedaży greckiej Emporiki i znaczących odpisów z tytułu utraty wartości firmy i inwestycji. - Nasze wyniki przede wszystkim odzwierciedlają siłę i odporność modelu działalności - zachwala Jean Paul Chifflet, dyrektor generalny grupy. - Ograniczyliśmy nasz profil ryzyka i skoncentrowaliśmy się na działalności w obszarze bankowości detalicznej - przekonuje i dodaje, że grupa jest obecnie czołowym bankiem detalicznym we Francji i całej Europie. Grupa zanotowała wzrost aktywów klientów o 3,2 proc. rok do roku, wzrost depozytów o 4,2 proc. i kredytów mieszkaniowych o 2,5 proc.
Dobrze radzi sobie również międzynarodowa grupa Citi (poprawa zysku netto z 6,2 mld euro w 2012 r. do 13,75 mld) oraz hiszpański Banco Santander, który niemal zdublował ubiegłoroczne wyniki (4,4 mld euro zysku wobec 2,22 mld w poprzednim roku). Wyniki opublikował także portugalski Millennium BCP, czyli właściciel siódmego największego banku w Polsce. Spółka zakończyła 2013 r. z przeszło 700 mln euro straty netto, a suma bilansowa spadła aż o 8,6 proc. Mimo wszystko to wynik o wiele lepszy niż w 2012 r.
Polska prymusem
Zagraniczne banki mają jeszcze jeden powód do zadowolenia - to dobre wyniki ich polskich oddziałów lub spółek. BZ WBK, Millennium, ING BSK czy mBank zakończyły ten rok poprawą wyników, notując przy tym wysokie zwyżki kursu na giełdzie. A to jeszcze nie koniec. – W obliczu spodziewanego ożywienia gospodarczego, zysk sektora w roku 2014 powinien być lepszy niż tegoroczny – szacuje Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. – Spodziewamy się wzrostu akcji kredytowej – dodaje Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. – Wyniki powinny być na zadowalającym poziomie. Liderzy rynku będą generowali dwucyfrowy zwrot z kapitału - prognozuje.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.sobolewski@rp.pl
W oczekiwaniu na wyniki
O ile większość zagranicznych banków zdążyła już zaraportować wyniki za 2013 r., w Polsce ich sezon nie jest nawet na półmetku. Następne w kolejce do publikacji rocznych danych są BGŻ (5 marca), Alior (6 marca) i PKO BP (10 marca). Dzień po publikacji wyników największego polskiego banku roczne raporty przedstawi Pekao i jego włoski właściciel UniCredit. Tego samego dnia poznamy też wyniki polskiego oddziału francuskiego BNP Paribas. Wreszcie 14 lutego raport opublikuje BPH, 19 marca – BOŚ, a 21 marca – dwie spółki z grupy Getin, czyli Getin Holding (właściciel m.in. Idea Banku) oraz Getin Noble.