Rząd musi się bardzo śpieszyć by ratować tonącą bankowość kraju. Pieniądze na ratowanie płynności rosyjskich banków będzie dzielić państwowa Agencja Ochrony Lokat (AOL). Prezentując deputowanym dokument minister finansów Anton Siłuanow zapewnił, że dokapitalizowanie pozwoli zwiększyć kapitał bankowości o 13 proc..

- Odpowiada to łącznemu negatywnemu efektowi, który teraz uderzył w banki - dodał.

Szefowa Izby Obrachunkowej Federacji Tatiana Golikowa podkreśliła, że decyzja parlamentu oznacza, że rosyjski budżet 2014 r z nadwyżki na poziomie 0,4 proc. PKB będzie miał deficyt ok. 1 proc. PKB. Dodała, że AOL nie posiada prawnych możliwości dokapitalizowania banków ( rolą agencji jest przejmowanie bankrutów i próba ich naprawy). Duma musi więc szybko uchwalić zmiany w ustawie o ubezpieczeniu lokat i ustawie o banku centralnym. Tylko wtedy będzie można zrealizować przyjęty dokument.

- Jeżeli banki dostaną kapitał, to pozytywnie wpłynie to na oprocentowanie kredytów dla realnego sektora gospodarki. To ważne by stosunki banków z gospodarką się stabilizowały - ocenił wiceprezes Banku Rosji Michaił Suchow.

Rosyjski banki z powodu chaosu na rynku walutowym i skoków kursu, wstrzymały wydawanie kredytów dla przedsiębiorstw, co stawia gospodarkę w bardzo trudnym położeniu.