Goldman Sachs zapłaci za toksyczne produkty

5,1 miliarda dolarów – tyle ma kosztować Goldman Sachs Group Inc. ugoda z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości dotycząca sprzedaży w okresie poprzedzającym kryzys finansowy z 2008 roku “toksycznych” papierów wartościowych.

Publikacja: 15.01.2016 14:14

Goldman Sachs zapłaci za toksyczne produkty

Foto: Bloomberg

O osiągnięciu porozumienia poinformował sam bank inwestycyjny, ale z komunikatu wynika, że wypracowanie ugody w ostatecznym kształcie jest jeszcze kwestią tygodni.

W ramach wynegocjowanej sumy, 1,8 miliarda dolarów ma trafić bezpośrednio do poszkodowanych klientów Goldman Sachs. Ponad 2,3 miliarda dolarów stanowić będą kary i grzywny. Goldman Sachs jest kolejną wielką instytucją finansową, która rozlicza się ze swoich działań z okresu nieruchomościowej hossy.

Wielkie instytucje finansowe sprzedawały wówczas inwestorom instrumenty zabezpieczone kredytami hipotecznymi papiery. Papiery dłużne okazały się jednak inwestycyjnym bublem i odegrały niechlubną rolę w doprowadzeniu do kryzysu finansowego 2008 roku. Jako zabezpieczenie służyły im bowiem kredyty obciążone wysokim ryzykiem, udzielane masowo w okresie nieruchomościowego boomu. Inwestorzy byli przekonywani o tym, że dokonują bezpiecznych inwestycji.

Władze regulacyjne zawarły już ugody z trzema finansowymi gigantami: JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. oraz Citigroup Inc., które w sumie zgodziły się zapłacić 37 miliardów dolarów.

Teraz przyszła pora na mniejsze banki i domy maklerskie.

Goldman Sachs od dłuższego czasu przygotowywał się na zapłacenie kar. Bank inwestycyjny w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2015 r. odłożył na ten cel 2,41 miliarda dolarów. Kolejne półtora miliarda dolarów uszczupli zyski banku z czwartego kwartału.

Akcjonariusze nie powinni już jednak odczuć skutków zawarcia ugody z władzami regulacyjnymi w raportach finansowych 2016 roku.

Tomasz Deptuła (Nowy Jork)

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem