Polska gospodarka charakteryzuje się silnymi fundamentami i dużą stabilnością makroekonomiczną. Wzrost gospodarczy jest stabilny i zbliżony do potencjalnego tempa wzrostu. Deficyt na rachunku bieżącym zmniejszył się w ostatnich latach, a rezerwy dewizowe NBP pozostają na wysokim poziomie.
Konsolidacja fiskalna doprowadziła do zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu w 2015. Według „Opinii RPP do projektu budżetu na rok 2016" nie prowadzi on do wzrostu nierównowagi finansów publicznych w 2016 r. NBP przewiduje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB ukształtuje się na poziomie zbliżonym do założonego w ustawie, czyli 2,8 proc. Zdaniem RPP, przewidziane w projekcie budżetu zmiany w polityce fiskalnej mogą utrudniać utrzymanie deficytu na właściwym poziomie w następnych latach, chyba że pojawią się nowe, stabilne źródła dochodów budżetowych.
Obserwowana deflacja ma charakter przejściowy powodowany czynnikami zewnętrznymi i nie ma dotychczas negatywnych skutków dla wzrostu i równowagi gospodarczej. NBP przewiduje stopniowy wzrost inflacji w nadchodzącym roku.
Właściwa realizacja polityki pieniężnej i tym samym odpowiedniej polityki gospodarczej może być realizowana tylko w warunkach pełnej niezależności banku centralnego. RPP w obecnym składzie kontynuowała politykę bezpośredniego celu inflacyjnego i nie stosowała niekonwencjonalnych instrumentów polityki pieniężnej. Wypowiedzi wybranych przez Senat członków RPP oraz kandydatów do RPP zgłoszonych przez posłów nie wskazują na chęć zmiany dotychczasowej strategii prowadzenia polityki pieniężnej.
Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku, że prowadzenie zrównoważonej polityki gospodarczej, w tym efektywnej polityki pieniężnej jest możliwe jedynie przy zachowaniu stabilności sektora finansowego, którego główną część stanowi sektor bankowy. Obecnie jest on dobrze skapitalizowany i zarządzany. NBP będzie więc wspierał działania służące stabilności sektora i przeciwdziałał rozwiązaniom mogącym wywierać negatywny wpływ na wzrost akcji kredytowej oraz bezpieczeństwo środków zgromadzonych przez obywateli na rachunkach bankowych, a tym samym - w ostatecznym rozrachunku - podważające podstawy zrównoważonego wzrostu gospodarczego Polski.