Wielka reforma wskaźników referencyjnych, czyli mówiąc w uproszczeniu zamiana WIBOR na WIRON, jest już niemal na półmetku. Produkty z nowym indeksem mogą pojawiać się od początku 2023 r., a wraz z końcem 2024 r., WIBOR ma zniknąć z rynku.
Z tej okazji sprawdziliśmy, jak idzie bankom wdrażanie tej reformy, jeśli chodzi o kredyty. Wnioski są dość zaskakujące. O ile bowiem w przypadku oferty dla firm widać spore postępy, o tyle oferta z WIRON dla klientów detalicznych może być bardziej dostępna dopiero w przyszłym roku.
I tak, kredyty dla przedsiębiorstw oparte na WIRON w ostatnich miesiącach uruchomiły cztery banki z 11 podmiotów, które poprosiliśmy o informacje i udzieliły nam odpowiedzi. To ING Bank Śląski (gdzie różnego rodzaju firmy mogą korzystać z takiej oferty odpowiednio od sierpnia i października br.), Pekao (od czerwca), Alior Bank (od 1 października) i BNP Paribas BP (od 5 października).
Czytaj więcej
Rada Europejska przyjęła nową dyrektywę o kredytach konsumenckich, która ustala przepisy dotyczące kredytów do 200 euro i płatności częściowych (odroczonych). Nowy przepis zwiększa ochronę konsumentów, będą bardziej doinformowani, sprzedający będą musieli udzielić więcej informacji.