„Klienci, którzy zawnioskują o kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim od 26 czerwca 2023 r., będą mogli wybrać oprocentowanie zmienne oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana" – podał bank w środowym komunikacie.

Czytaj więcej

Jakie ceny kredytów z WIRON

Oprocentowanie będzie składało się ze wskaźnika referencyjnego WIRON 1M Stopa Składana oraz marży banku. W związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu – wyjaśnia bank.

Obecnie wartość tego wskaźnika wynosi 5,83460 proc. (według stanu na 31 maja br.) i jest nawet o 1 pkt. proc. niższa niż stawka wskaźnika WIBOR 1M, która wynosi 6,82 proc. (według stanu na 30 maja). Nie musi to jednak ostatecznie oznaczać, że kredyt z WIRON będzie dużo tańszy od kredytu z WIBOR: łączne jego oprocentowanie zależeć będzie od marży bankowej.

ING BSK jest pierwszym na rynku bankiem, który podał termin wprowadzenia oferty opartej na WIRON dla klientów indywidualnych - i to w tak nieodległej perspektywie. Był też pierwszym bankiem, który zawiesił udzielanie kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu opartych o WIBOR.