Rubel najsłabszy od roku, inwestorzy uciekli

Rosyjski rubel tak słaby był ostatnio w połowie kwietnia 2022 r. Traci na wartości przez kremlowską wojnę, która skutkowała m.in. wycofaniem się zachodnich inwestorów.

Publikacja: 06.04.2023 15:12

Rubel najsłabszy od roku, inwestorzy uciekli

Foto: Bloomberg

W czwartek dolar na moskiewskiej giełdzie podrożał aż o 1,18 rubla, czyli 1,47 proc., do 81,01 rubla. Kurs dolara przekroczył 81 rubli po raz pierwszy od 15 kwietnia 2022 roku. Kurs euro wzrósł o 1,13 rubla, czyli o 1,3 proc., do 88,42 euro, informuje gazeta RBK.

Czytaj więcej

Największy prywatny bank Rosji z rekordową stratą w historii

20 mld dol. sprzedanych aktywów

Analitycy państwowego Rosbanku stwierdzili, że rubel nadal traci na wartości na tle niekorzystnych informacji docierających do rynku. Osłabieniu rosyjskiej waluty mogły sprzyjać sygnały o wycofanie się szeregu zagranicznych inwestorów ze strategicznych rosyjskich aktywów. Wpływ mają także działania władz, takie jak spadek wielkości sprzedaży walut obcych przez ministerstwo finansów w kwietniu oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

Bloomberg Economics szacuje, że łączna sprzedaż aktywów zagranicznych firm opuszczających Rosję wahała się w ubiegłym roku od 15 do 20 miliardów dolarów. W tym roku miały już miejsce transakcje sprzedaży hoteli norweskiego Wenaas Hotel Russia AS firmie AFK Sistema oligarchy Jewtuszenkowa za 200 mln euro. Pod młotek poszło też 11 zakładów niemieckiej firmy Henkel AG & Co. oraz rosyjskie aktywa fińskiego producenta opon Nokian Tyres.

- Odpływ kapitału, wzmocniony wykupem aktywów firm opuszczających Rosję, przyspieszył osłabienie rubla - ocenia Siergiej Konygin, główny ekonomista Sinara Bank. Trwa proces wykupu aktywów od firm opuszczających Rosję. Sprzedaż takich aktywów wymaga zgody specjalnej komisji rządowej i prezydenta, a władze wydają się być gotowe do autoryzacji takich transakcji - podreśla ekspert.

Czytaj więcej

Zachodnie firmy wychodzące z Rosji zapłacą janosikowe

Więcej handlu za juany i ruble

Zdaniem Konygina najprawdopodobniej Kreml postanowił w ten sposób uzupełnić budżet, który przeżywa trudności z powodu relatywnie niskich cen ropy i spadku eksportu surowców energetycznych. Nierezydenci z „nieprzyjaznych” krajów muszą wpłacać do budżetu co najmniej 10 proc. wartości majątku sprzedawanego w Rosji, ponadto mogą coś sprzedać za maksymalnie połowę swojej wartości rynkowej.

Ponadto zmniejsza się udział „nieprzyjaznych” walut (chodzi o waluty z krajów które wprowadziły sankcje wobec Rosji) w eksporcie – poinformował bank Sinara. Wynika to ze wzrostu udziałów juana i rubla, które na początku roku wynosiły odpowiednio 16 proc. i 34 proc. eksportu.

A to oznacza, że ​​eksporterzy dostają teraz więcej rubli, a mniej dolarów i euro. W konsekwencji ich aktywność na rynku walutowym spada w okresie płatności podatku. Jednocześnie rubel pozostaje wrażliwy na zmiany przepływów importowych.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne