Wysoki WIBOR bije w kredytobiorców

Choć RPP nie podniosła ostatnio stóp procentowych, to raty kredytów i tak mogą pójść w górę. Wszystko przez wskaźnik WIBOR, który znalazł się na najwyższym poziomie od 20 lat.

Publikacja: 24.10.2022 03:00

Wysoki WIBOR bije w kredytobiorców

Foto: Adobe Stock

WIBOR jest wskaźnikiem o kluczowym znaczeniu dla całego polskiego systemu finansowego. Mówiąc w uproszczeniu, określa on stawkę oprocentowania, z jaką banki komercyjne zgadzają się udzielać sobie nawzajem pożyczek. WIBOR ma przy tym wpływ na życie statystycznego Kowalskiego. Jego wahania mogą bowiem spowodować wzrost lub obniżenie rat kredytu hipotecznego. WIBOR wpływa też na wysokość rat innych kredytów i instrumentów finansowych.

Zła wiadomość dla posiadaczy kredytów jest taka, że WIBOR od dłuższego czasu rośnie i doszedł właśnie do poziomu najwyższego od 20 lat. I choć RPP w październiku zaskoczyła rynek i kredytobiorców i powstrzymała się od kolejnego podniesienia stóp procentowych, to nie oznacza to wcale, że raty ich kredytów nie wzrosną. Właśnie z powodu WIBOR-u. Jego 7,40 proc. to więcej od stopy referencyjnej NBP, którą seria podwyżek prowadzonych przez RPP doprowadziła do poziomu 6,75 proc. I wszystko wskazuje na to, że może dalej rosnąć.

Czytaj więcej

Bardzo duże straty banków za III kwartał

– WIBOR jest wskaźnikiem, który przewiduje, co będzie działo się ze stopami procentowymi w przyszłości. WIBOR 3M zawiera w sobie przewidywanie tego, co ze stopami będzie się działo w ciągu najbliższych trzech miesięcy, zaś WIBOR 6M sześciu miesięcy. Jeśli więc na przykład rośnie stawka WIBOR-u 3M, to znaczy, że banki oceniają, że w czasie najbliższych trzech miesięcy stopy procentowe wzrosną. Oczywiście nie wiadomo, czy tak będzie, ale takie są przewidywania – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – Dla kredytobiorców oznacza to oczywiście wzrost rat kredytowych. Z tym że z pewnym opóźnieniem – dodaje.

I tłumaczy, że jeśli umowa kredytowa oparta jest o WIBOR 3M, to bank sprawdza jego poziom raz na trzy miesiące i w oparciu o to aktualizuje oprocentowanie kredytu. Jeśli WIBOR jest sześciomiesięczny, to bank sprawdza go raz na pół roku. Aktualizacja następuje w różnych terminach, albo co trzy miesiące od uruchomienia kredytu, albo w końcówkach miesięcy. – Prędzej czy później to zostanie jednak uwzględnione w oprocentowaniu kredytu – mówi Jarosław Sadowski.

Czytaj więcej

Zarząd NBP odpowiedział na apel byłych prezesów. „Nieprawdziwe tezy i zarzuty”

Zwraca uwagę, że choć teraz spodziewana jest podwyżka stóp procentowych, to ten trend może się odwrócić. RPP czeka teraz na projekcję inflacji, czyli prognozę tego, co będzie się z nią działo w przyszłości. – Gdyby z projekcji wynikało, że kolejne podwyżki jednak nie są konieczne, to WIBOR może spaść – mówi analityk Expandera.

Tymczasem rząd pracuje nad zastąpieniem WIBOR-u wskaźnikiem WIRON. – Ten nowy wskaźnik będzie brał pod uwagę trzy miesiące do tyłu, czyli to, co już jest przesądzone – mówi Jarosław Sadowski. Proces ten ma się zakończyć w 2025 r.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji