Konta Rosjan nie są chronione tajemnicą bankową. Trafią do organów siłowych

Putin nakazał bankowi centralnemu niezwłoczne przekazywanie informacji, o które występują do banków resorty siłowe. Zwiększy to jeszcze procent informacji bankowych, które są udostępnianie urzędnikom bez zgody klienta. W minionym roku niemal połowa dostarczonych resortom siłowym informacji bankowych nie miała zgody klientów.

Publikacja: 20.10.2022 18:33

Konta Rosjan nie są chronione tajemnicą bankową. Trafią do organów siłowych

Foto: Bloomberg

Putin podpisał ustawę zmieniającą ustawy federalne „O bankach i działalności bankowej” oraz „O krajowym systemie płatniczym”. Zgodnie z nowymi przepisami, w celu zwalczania oszustw to Bank Rosji będzie przekazywał dane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Tajemnica bankowa w tym przypadku nie obowiązuje, nie ma też mechanizmu, który skontroluje zasadność wniosków bezpieki czy policji.

W uzasadnieniu do ustawy stwierdzono, że obecnie termin rozpatrzenia przez banki wniosków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o dostęp do kont bez zgody klienta utrudnia przeprowadzenie pilnych czynności operacyjno-rozpoznawczych i proceduralnych. W wyniku długiego rozpatrywania wniosków przez organy banków, podjęcie ostatecznych decyzji opóźnia się nawet o 3-4 miesiące, a zakończenie aktem oskarżenia, wszczętych spraw maleje.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych
Banki
Szwajcaria wraca do ery „zerowych” stóp procentowych
Banki
Alior Bank zniknie z rynku? Nie można tego wykluczyć
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Banki
Cezary Kocik, prezes mBanku: Czas na jednolitą umowę kredytową