Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił dziś przymusową restrukturyzację i przeniesienie działalności Getin Noble Bank do nowego banku. Ma on się nazywać docelowo VeloBank i należeć będzie do BFG oraz ośmiu banków komercyjnych, które utworzyły specjalny system ochrony takich instytucji.

BFG poinformował dziś m.in., że pracami zarządu następcy Getin Noble Bank pokieruje Adam Marciniak. Oto, co wiadomo o tym menedżerze.

Czytaj więcej

Getin Noble Bank Czarneckiego przestaje istnieć. BFG: pieniądze klientów są bezpieczne

Adam Marciniak (ur. 1979) jest z wykształcenia informatykiem. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, studiował zarządzanie projektami IT na Politechnice Warszawskiej i ma za sobą studia MBA w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W latach 2003-2004 był dowódcą plutonu. Potem pracował już głównie „w zawodzie”, pełniąc różne funkcje i stopniowo awansując w takich instytucjach finansowych jak Bank Pekao, Centralny Dom Maklerski Pekao, Inteligo Financial Services i PKO BP, gdzie w latach 2017-2021 wchodził w skład zarządu, jako osoba odpowiedzialna za technologie, cyberbezpieczeństwo, szkolenia i rozwój pracowników.

Współtworzył najpopularniejszy w Polsce system płatności BLIK, aplikację IKO, ale też Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, system eRejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19 oraz uczestniczył w przygotowaniu koncepcji Chmury Krajowej (spółka zależna PKO BP i PFR oferująca usługi chmury obliczeniowej i wsparcia przy cyfryzacji przedsiębiorstw).

Ostatnio był wiceprezesem obuwniczo-odzieżowej grupy CCC, odpowiadającym za cyfryzację. Rezygnację złożył w czwartek, tuż przed ogłoszeniem BFG nt. Getin Noble Banku.

Poza funkcjami kierowniczymi i nadzorczymi w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych Marciniak przewodniczył prezydium Rady ds. Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich, wchodził w skład Rady Architektury IT przy Komitecie Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, czy był przewodniczącym Grupy Ekspertów IT działającej w Ministerstwie Finansów oraz członkiem Zespołu Doradców IT przy Ministerstwie Zdrowia.

Czytaj więcej

Bank Czarneckiego przestaje istnieć. BFG podał klientom nazwę nowego banku