W lipcu spowolnienie chińskiej gospodarki pogłębiło się z powodu pogarszającej się sytuacji na rynku nieruchomości i lockdownów.

Sprzedaż detaliczna w minionym miesiącu, a także produkcja przemysłu oraz inwestycje przyhamowały i dane okazały się gorsze od prognoz ekonomistów. Co więcej bezrobocie w grupie osób od 16 do 24 lat podskoczyło do prawie 20 proc., co jest najgorszym wynikiem w historii.

– Wskaźniki ekonomiczne za lipiec są bardzo alarmujące – ocenia Raymond Yeung, ekonomista Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Dane sugerują, iż w chińskim biznesie i gospodarstwach domowych pojawił się kryzys zaufania, co według agencji Bloomberg jest dodatkowym zagrożeniem dla gospodarki światowej zmagającej się ze spadkiem popytu.

Czytaj więcej

Pięć chińskich firm państwowych zostanie wycofanych z NYSE

Nomura Holdings Inc. ostrzega, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki w drugim półroczu będzie znacząco hamowała restrykcyjna polityka antycovidowa, pogarszająca się sytuacja na rynku nieruchomości i możliwe spowolnienie w eksporcie z powodu słabnięcia gospodarki światowej.

„Wsparcie ze strony Pekinu może okazać się zbyt małe, zbyt późne i nieefektywne”, napisali w raporcie eksperci Nomura Holdings.

Ich zdaniem rynki są zbyt optymistyczne odnośnie do wzrostu chińskiej gospodarki w drugim półroczu. W nadchodzących tygodniach eksperci oczekują kolejnej rundy przycinania prognoz.

Ekonomiści obecnie przewidują, że w drugim półroczu wzrost PKB w Chinach wyniesie mniej niż 4 proc.