Paweł Gruza na stanowisku zastąpi Iwonę Dudę, która prezesem PKO BP jest od 26 stycznia 2022 roku. Zastąpiła na tym stanowisku Jana Emeryka Rościszewskiego. Wcześniej przez 12 lat bankiem zarządzał Zbigniew Jagiełło, który złożył dymisję w maju 2021 r.

Informacje o nowym prezesie PKO BP jako pierwsze podało Radio Zet.

Czytaj więcej

Prezes PKO BP ma złożyć rezygnację po pół roku urzędowania

Wśród potencjalnych kandydatów do objęcia tego stanowiska wymieniano w mediach także Maksa Kraczkowskiego, który do zarządu PKO BP wszedł w połowie 2016 r. a wcześniej przez 11 lat był posłem Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie piątej kadencji w latach 2006-07 był szefem sejmowej Komisji Gospodarki. Wśród potencjalnych kandydatów był też wiceprezes PKO BP Marcin Eckert.

Paweł Gruza to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od listopada 2016 r. do września 2018 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Jako przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych był również członkiem Komisji Nadzoru Finansowego. Zarządzał portfelem spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych podmiotów osób prawnych. Pracował nad reformą nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.

Czytaj więcej

Odchodzący PKO BP: Nie ma jednego powodu, który przesądził o złożeniu rezygnacji

Wcześniej pracował dla firm doradztwa podatkowego: Instytutu Studiów Podatkowych (1997-1998), Arthur Andersen (2000-2002) oraz Ernst & Young (2002-2007). Od 2007 r. był wspólnikiem i członkiem zarządu MMR Consulting sp. z o.o., a w lipcu 2014 r. został partnerem w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego GWW Tax. Ekspert w dziedzinie finansów i gospodarki Fundacji Republikańskiej, której był wiceprezesem.