Na 1 stycznia 2022 r. rezerwy złota monetarnego w rezerwach międzynarodowych Federacji Rosyjskiej wyniosły 74,0 mln uncji (2301,657 ton). Na koniec 2021 r. wzrosły o 0,14 proc. Rosja zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem rezerw złota, podaje gazeta Kommersant.

Bank centralny wyjaśnił w swoim kanale Telegram, że od 2014 roku bierze pod uwagę dwa możliwe rodzaje kryzysów. Pierwszy to tradycyjny kryzys finansowy, który miał miejsce wcześniej w latach 2008 (światowy kryzys finansowy), 2014 (spowodowany rosyjską aneksją ukraińskiego Krymu i ograniczony tylko do Rosji -red) i 2020 (pandemia).

Czytaj więcej

Biały Dom chce zająć złoto Rosji. Ani grama na wojnę

W czasie takich kryzysów ceny towarów eksportowych ulegają znacznemu obniżeniu, następuje gwałtowny odpływ kapitału z krajów o rynkach wschodzących. „W tej chwili potrzebujemy rezerw w walutach krajów, z którymi Rosja aktywnie handluje i w których denominowane są długi firm, banków i państwa. Te waluty to głównie dolary i euro” – zauważa bank.

Drugi rodzaj kryzysu ma charakter geopolityczny (tu nie pada żadne zdanie na temat toczącej się wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją). „Aby wytrzymać taki kryzys, potrzebne są rezerwy, na które nie mają wpływu sankcje państw zachodnich. Dlatego w ostatnich latach Bank Rosji zwiększył udział złota i chińskiego juana do prawie połowy rezerw”.

Rosyjski bank nie podał obywatelom, jaki dokładnie procent rezerw stanowi chińska waluta (media piszą o 14 proc.) i złoto; przypomniał też, że nie dało się uniknąć zamrożenia rezerw złota i walut obcych w dolarach i euro. „Waluta bezgotówkowa zawsze znajduje odzwierciedlenie na rachunkach korespondencyjnych w zagranicznych bankach i dlatego może zostać zamrożona” – wyjaśnił regulator.

Banku centralny zapewnia, że Rosja zastosowała lustrzany środek, po zamrożeniu swoich rezerw. Nie jest to jednak zamrożenie zachodnich rezerw trzymanych w Rosji, bo takich nie ma.

Nałożono ograniczenia na przepływ kapitału, zakaz sprzedaży papierów wartościowych przez inwestorów zagranicznych oraz zakaz wycofywania przez nich środków z rosyjskiego systemu finansowego.

Ponadto, płatności z tytułu zadłużenia korporacyjnego rosyjskich firm i zadłużenia rządowego wobec posiadaczy długu z krajów, które wspierają sankcje wobec Rosji, będą miały miejsce tylko za zgodą komisji rządowej, dodał regulator.

„Oznacza to, że w odpowiedzi na zamrożenie części rosyjskich rezerw, Rosja wprowadziła również ograniczenia w przepływie środków na porównywalną kwotę” – wyjaśnił mętnie bank centralny.

Kommersant przypomina, że około połowy rezerw złota i walut obcych Banku Rosji (300 miliardów dolarów) została zamrożona w zachodnich bankach. W dniu napaści na Ukrainę - 24 lutego rezerwy międzynarodowe Rosji osiągnęły nowy rekord wszech czasów, wynoszący 643,2 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Rosja uniknęła niewypłacalności dzięki Białemu Domowi. "Zwyciężyła chciwość "