Jose Luis Casero Sanchez pracował jako starszy analityk ds. compliance, a jednym z jego zadań była pomoc bankowi w zapobieganiu wykorzystywania poufnych informacji. Sam jednak został oskarżony przez SEC o insider trading.

Amerykański regulator twierdzi, że Sanchez wykorzystał swoją pozycję w warszawskim biurze banku, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji dotyczących wszystkich oczekujących i potencjalnych transakcji, w które bank inwestycyjny był zaangażowany i w jakich doradzał klientom.

Dzięki temu w okresie od września 2020 r. do maja 2021 r. Sanchez przeprowadził transakcje na papierach wartościowych co najmniej 45 klientów Goldmana. Chodziło głównie o spółki amerykańskie i brytyjskie takie jak Equitable Holdings, Cooper Tire and Rubber, Norwegian Cruise Line Holdings i Petco Health and Wellness. Dzięki temu Sanchez miał zarobić ponad 471 tys. USD.

- Potępiamy to rażące zachowanie, które narusza nasze standardy postępowania i zasady biznesowe. W pełni współpracujemy z SEC - stwierdził w oświadczeniu Patrick Scanlan, rzecznik Goldman Sachs.

Sanchez wykorzystywał cztery konta do handlu, które zarejestrowane były na jego rodziców, którzy mieszkają w Hiszpanii. Goldman Sachs przeprowadził z Sanchezem rozmowę w maju dotyczącą jego podejrzanej aktywności, a dzień później zrezygnował z pracy. SEC poprosił sędziego o zamrożenie wszystkich aktywów Sancheza i jego rodziców w USA, w tym nielegalnych zysków z handlu poufnymi informacjami.