Jego komputery przemieliły dane o drużynach i poszczególnych graczach, skorzystano też ze sztucznej inteligencji (AI) by wskazać czynniki mogące wpłynąć na wyniki. Przeprowadzono milion symulacji. Model był aktualizowany w miarę rozwoju sytuacji w Rosji, ale wciąż popełniał błędy, zauważa Leonid Bershidsky, komentator Bloomberga. Ostatecznie komputery Goldman Sachsa przegrały Mundial.

Czytaj także: Na czym zarabiają mistrzowie piłki nożnej. Miliarder jest tylko jeden

Oczywiście dane historyczne nie zawsze prognozują przyszłość. Goldman Sachs nigdy nie sugeruje klientom by podejmowali decyzje inwestycyjne wyłącznie zgodnie ze wskazaniami modelu.

Czytaj także: Mundialowe zakłady dały nieźle zarobić

Model, jak podkreśla Bershidsky tylko generuje prawdopodobieństwo wygrania meczu i awansu do dalszych gier, a żadna drużyna nie miała większej niż 18,5-proc. szansy wygrania Pucharu Świata.

Morał tej opowieści, jego zdaniem, jest prawdopodobnie taki, że technologie wokół których jest dużo szumu, jak big data i AI niekoniecznie sprawiają, iż statystyczne prognozowanie jest bardziej precyzyjne.

Goldman Sachs przeprowadził mniej ambitne ćwiczenie statystyczne cztery lata temu. W swoim modelu uwzględnił wówczas tylko liczbę goli zdobytych w ostatnich 10 oficjalnych międzynarodowych meczach, miejsce w rankingu oraz odległość od kraju.

Wstępna symulacja wskazywała, że w półfinale Niemcy przegrają z Brazylią 1:2, a w finale Brazylia wygra 3:1 z Argentyną.

Finał brazylijskiego Mundialu wygrali Niemcy, którzy w półfinale rozgromili Brazylię 7:1. Jan Hatzius i Sven Jari , ekonomiści banku Goldman Sachs, jako powód porażki modelu wskazali „nieodłączne przypadki losowe". Obaj Niemcy wyrazili żal, ale dodali, iż są ważniejsze rzeczy niż mieć rację.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Ach te magazyny"

Silniki boomu pracują pełną parą - rynek będzie rósł z uwagi na dalszy rozwój logistyki i e-commerce

OGLĄDAJ RELACJĘ

W półfinale Mundialu 2018, według pierwotnych wskazań modelu Goldman Sachs, miały znaleźć się Brazylia, Francja, Niemcy i Portugalia. W finale Brazylia miała wygrać z Niemcami.

W trakcie rosyjskiego turnieju Goldman Sachs aktualizował swój model. 29 czerwca wskazywał on już, że w finale zagrają Brazylia i Hiszpania, a 4 lipca typował Brazylię i Francję. Ostatnia prognoza komputerów GS faworyzowała Anglię i Belgię.