Reklama
Rozwiń

Kluza: Sytuacja na polskim rynku finansowym jest stabilna

Szef SLD Grzegorz Napieralski powiedział we wtorek, że klub Lewicy zgłosi wniosek o informację rządu na forum Sejmu, czy Polska jest przygotowana na ewentualny kryzys finansowy, podobny do tego w USA.

Publikacja: 30.09.2008 14:04

- Nie chcielibyśmy, aby za błędy menedżerów, spekulantów czy tzw. specjalistów od gospodarki finansowej płacili zwykli obywatele - mówił Napieralski na konferencji prasowej w Sejmie. I dlatego - jak podkreślił - klub Lewicy chce, aby rząd przedstawił w Sejmie informację, czy jest przygotowany na "ewentualność jakiegokolwiek odprysku tego kryzysu finansowego, który mamy w Stanach Zjednoczonych".

- Czy są prowadzone działania i prace rządu, aby przeciwdziałać temu co wydarzyło się w USA?" - pytał szef Sojuszu. Jego zdaniem, neoliberalna gospodarka, oparta na spekulacjach finansowych, nie przyniosła żadnego.

Napieralski zwrócił uwagę, że wiele banków w Polsce jest powiązanych z bankami europejskimi i amerykańskimi i dlatego - według niego - "efekt kryzysu gospodarczego może nas dotknąć".

Szef Sojusz przypomniał, że to za rządów lewicy wprowadzono specjalne mechanizmy mające uchronić nas przed ewentualnymi kryzysami światowymi.

W poniedziałek Izba Reprezentantów Kongresu USA odrzuciła rządowy plan ratowania sektora finansowego. Plan przewidywał wykupienie przez skarb państwa od banków inwestycyjnych papierów wartościowych opartych na nieściągalnych długach hipotecznych. Wykup miał zasilić banki gotówką, aby zachęcić je do ponownego udzielania kredytów, które obecnie są niemal zamrożone, co może z czasem sparaliżować funkcjonowanie gospodarki.

Analizujemy wpływ wydarzeń w USA na sytuację instytucji finansowych w Polsce. Obecnie sytuacja sektora finansowego w Polsce jest dobra i stabilną. W związku z zawirowaniami w USA wszyscy nadzorcy europejscy zacieśniają współpracę w zakresie nadzorowania międzynarodowych grup finansowych i wymiany informacji. W czasach globalizacji spojrzenie tylko z punktu widzenia nadzorcy w jednym kraju nie daje pełnego obrazu grupy. Dlatego dobrze się stało, że w Unii Europejskiej powołano do życia kolegia nadzorcze grupujące nadzorców z różnych krajów, które umożliwiają monitorowanie sytuacji na całym rynku UE.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych