Podmioty ogłosiły utworzenie spółki joint venture Partior, która wykorzysta technologię blockchain, aby zmniejszyć opóźnienia w płatnościach transgranicznych, rozliczeniach handlowych i walutowych. Partior ma również opracować projekt płatności oparty na zdigitalizowanych pieniądzach banków komercyjnych, aby umożliwić natychmiastowe rozliczanie płatności za różnego rodzaju transakcje finansowe. Pomogłoby to bankom w przezwyciężeniu wyzwań związanych z obecną metodą przetwarzania płatności globalnych.

- Uruchomienie Partior to globalny przełomowy moment dla walut cyfrowych, oznaczający przejście od pilotażów i eksperymentów w kierunku komercjalizacji i adaptacji w rzeczywistości - stwierdził Sopnendu Mohanty, dyrektor ds. fintech w Monetary Authority of Singapore.

Takis Georgakopoulos, dyrektor globalny ds. płatności hurtowych w JP Morgan powiedział, że będzie to infrastruktura płatności oparta na blockchainie, w której informacje i wartość mogą zmieniać właściciela na całym świecie w sposób bezproblemowy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Partior początkowo skupi się na ułatwieniu przepływów pieniężnych między bankami z siedzibą w Singapurze, zarówno w dolarach amerykańskich, jak i singapurskich, z zamiarem rozszerzenia oferty na inne rynki i waluty. Dlatego można się spodziewać, że do projektu będą dołączać kolejni pożyczkodawcy z innych krajów.

Platforma Partior zostanie również zaprojektowana w celu użycia walut cyfrowych banków centralnych.