Reklama
Rozwiń

Nowe przepisy w Unii o bad debts i odpisach na nie

Eurodeputowani i przedstawiciele rządów krajów UE osiągnęli polityczny kompromis ws. nowych przepisów dotyczących pieniędzy, jakie banki muszą odkładać na pokrycie ewent. strat z powodu przeterminowanych kredytów

Publikacja: 20.12.2018 07:30

Nowe przepisy w Unii o bad debts i odpisach na nie

Foto: Bloomberg

Kompromis łagodzi początkową propozycję Komisji Europejskiej, ale mniej niż dążył do tego Parlament Europejski, który zaakceptował surowszy harmonogram odpisów dla banków. Przepisy mają zapewnić, by w przyszłości nie dochodziło do gromadzenia się w bankach przeterminowanych kredytów, które utrudniały ożywienie gospodarcze w Unii po kryzysie finansowym z 2007-8 r. Banki w Unii mają w dalszym ciągu 731 mld euro długów, których mogą nie odzyskać — wynika z najnowszych danych Europejskiego Urzędu Bankowego EBA. Największy problem z tym mają Włochy, Grecja i Cypr.

„Obecne porozumienie polityczne jest ważnym krokiem w dalszym zmniejszaniu różnego ryzyka w unijnym sektorze bankowym i wzmacniania jego odporności" — oświadczyła Komisja Europejska.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po zatwierdzeniu ich przez parlament Unii i kraje członkowskie w najbliższych tygodniach. Nie wprowadzono zmian w uzgodnionym tekście. Przepisy nie dotyczą starych bad debts wbrew temu, co chciał Europejski Bank Centralny. Zgodnie z porozumieniem, banki będą musiały w pełni pokrywać niezabezpieczone kredyty po 3 latach, kiedy staną się przeterminowanymi. Komisja proponowała w marcu okres 2 lat. Data wejścia w życie nowych przepisów nie zostanie cofnięta do marca 2018, jak proponowała Bruksela.

Instytucje pożyczkowe będą mieć 9 lat na stworzenie pełnych buforów ochronnych przed przeterminowanymi kredytami potwierdzonymi zabezpieczeniem finansowym nie do ruszenia w postaci domów czy nieruchomości komercyjnych. Pożyczki potwierdzone mniej bezpiecznym zastawem trzeba będzie w pełni pokryć w ciągu 7 lat, gdy zostaną uznane za zagrożone (non performing).

Osiągnięte porozumienie doprecyzowało tymczasowy harmonogram na najbliższe lata do czasu stworzenia pełnych buforów ochronnych. Eurodeputowani zgodzili się na surowszy kalendarz działań proponowany przez kraje Unii.

Banki będą musiały pokryć w co najmniej 35 procentach ich zaangażowanie w niezabezpieczone kredyty w 2 lata po uznaniu ich za przeterminowane, a po 3 latach pokryć je w całości. Po 3 latach pożyczek zabezpieczonych mniej bezpiecznym zastawem będą musiały pokryć jej w 25 proc., po 4 latach w 35 proc., po 5 latach w 55 proc., po 6 latach w 80 proc. i po 7 latach w całości. W przypadku pożyczek zabezpieczonych mniej ryzykowną nieruchomością, harmonogram zakłada pokrycie 25 proc. po 3 latach, 35 proc. po czterech, 55 proc. po pięciu, 70 proc. po sześciu, 80 proc. po siedmiu, 85 proc. po ośmiu i w całości po 9 latach.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych