Aktualizacja: 20.12.2018 20:12 Publikacja: 20.12.2018 17:49
Foto: Bloomberg
Dania, Estonia, W. Brytania i USA prowadzą postępowania dotyczące przepuszczenia w latach 2007-15 200 mld euro przez maleńką estońską filię największego duńskiego banku. Zatrzymania ogłoszone przez prokuraturę są pierwszym konkretnym posunięciem władz wobec podejrzanych o rozkręcenie skandalu. Groźba wysokiej grzywny od resortu sprawiedliwości USA sprawiła, że akcje Danske Banku straciły od marca niemal 50 proc., a bank ok.15 mld wartości rynkowej.
- Dalsze zatrzymania są możliwe - ogłosił na konferencji prasowej w Tallinnie szef policji kryminalnej Alvar Alavere i dodał, że te działania trwające od lat były systematyczne, skoordynowane i zawsze nakierowane na zarobienie pieniędzy.
- Podejrzani stanowią tzw. pierwszą linię obrony, to obsługujący klientów, których zadaniem było nie dopuścić do prania pieniędzy - oświadczył z kolei prokurator generalny Lavly Perling. Zatrzymanym nie przedstawiono zarzutów, ale zgodnie z estońskim prawem mogą być zatrzymani na 48 godzin bez oskarżenia ich.
W raporcie ogłoszonym we wrześniu Danske Bank stwierdził, że przekazał estońskiej jednostce wywiadu finansowego personalia 42 dawnych pracowników i agentów, „którzy mogli być zamieszani w podejrzaną działalność".
Duńskie władze ujawniły dotąd 25 mld euro podejrzanych przepływów pieniędzy w tej sprawie - poinformował Alavere z policji.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Były prezes państwowego banku China Everbright Group został skazany na 12 lat więzienia za defraudację i łapówkarstwo, poinformowała we wtorek państwowa stacja CCTV. Tang Shuangning przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości ponad 11 milionów juanów.
Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywanej przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu. Jednak nie musi to oznaczać zwolnień – to wynika z raportu firmy Accenture.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Jeszcze przed świętami mBank chce dostarczyć swoim klientom innowacyjne rozwiązanie – możliwość zakupów online bezpośrednio w aplikacji bankowej. To pierwszy taki projekt na rynku.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
O zarzutach dla wcześniejszych władz PKO BP. O tym, jak rozwiązać problem kredytów frankowych i dlaczego nie boi się pozwów za WIBOR. O tym, czy bank będzie partnerem Allegro i dlaczego już dziś zaprasza wszystkich przedsiębiorców - mówi Szymon Midera, prezes PKO Banku Polskiego.
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Złe długi największych przedsiębiorstw podwoiły się w ciągu kilku miesięcy. Na szczęście, przynajmniej na razie, nie jest to jakiś problem systemowy, a „jedynie” efekt kłopotów finansowych kilku korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa.
Czy banki zaoferują klientom nowe produkty o bardziej długoterminowym charakterze? Wszystko na to wskazuje. Ale czy Polacy z nich skorzystają? Do tego potrzebna jest m.in. większa wiedza finansowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas