Rezultaty całego sektora za drugi kwartał powinny być nieznacznie lepsze od wypracowanych w poprzednich trzech miesiącach.
- Zysk netto banków giełdowych powinien być średnio 5-10 proc. wyższy niż w drugim kwartale. Wyższą dynamikę powinien zaprezentować się BRE Bank oraz Kredyt Bank, ze względu na znacznie niższe rezerwy niż w poprzednim kwartale. Natomiast spodziewamy się, że gorzej na tle sektora wypadnie Getin Holding - przewiduje marek Juraś, szef działu analiz Unicredit CAIB. Na razie nie widać zwiększonego popytu na produkty bankowe. Dobrze się sprzedają kredyty hipoteczne, ale w segmencie korporacyjnym utrzymuje się stagnacja.
Depozyty sektora bankowego wzrosły o 1,5 proc., ale pod koniec kwartału gospodarstwa domowe odkładały w bankach coraz mniejsze kwoty. Przyrost kredytów był niewielki, sytuację ratowały kredyty hipoteczne. W pozostałych segmentach było dużo gorzej. Przedsiębiorstwa w niewielkim stopniu posiłkują się środkami pożyczonymi z banków. - Dynamiki kredytów są niskie, jedynym segmentem, który rósł są kredyty hipoteczne. Marże odsetkowe mogą być minimalnie lepsze, ze względu na utrzymujące się niskie koszty finansowania - mówi Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego. Jego zdaniem dobry wynik z opłat i prowizji powinny zaprezentować PKO BP i BRE Bank. Rezerwy zawiązywane na niespłacane kredyty będą niższe, ze względy na poprawę jakości portfela w segmencie korporacyjnym.
- Koszty mogą być nieco wyższe niż w drugim kwartale, m.in. ze względu na rezerwy tworzone na bonusy dla pracowników - dodaje Powierża. Koniec roku nie przyniesie przełomu, natomiast na wyniki wpłyną czynniki sezonowe. Analitycy przewidują, że w czwartym kwartale rezerwy oraz koszty będą wyższe i w efekcie zysk netto może być niższy od trzeciego kwartału.
W dalszej perspektywie spodziewane jest ożywienie w inwestycjach, na czym powinien skorzystać także sektor bankowy. - W przyszłym roku w segmencie detalicznym będą podobne dynamiki jak w tym roku, ale zdecydowanie powinna się poprawić sytuacja na rynku obsługi korporacji - przewiduje Marek Juraś.