Reklama

Katarczycy kupili część Dexii

Dexia, belgijsko-francuski bank, który już dwukrotnie został wykupiony w ostatnich trzech latach, zgodził się na sprzedaż swoich operacji w Luksemburgu katarskiej grupie inwestycyjnej

Publikacja: 20.12.2011 13:13

Katarczycy kupili część Dexii

Foto: Bloomberg

Sprzedaż oddziału Dexii w Luksemburgu Katarczykom za 730 mln euro to kolejna odsłona demontażu banku.

W październiku poinformowano, że francusko-belgijski bank Dexia zostanie podzielony, bo jest zagrożony bankructwem z powodu kryzysu w strefie euro.  Rząd Belgii zdecydował się wykupić część krajową Dexii za 4 mld euro. Francuski bank rządowy Caisse des Dépôts et Consignations oraz francuski bank pocztowy Banque Postale, wykupiły francuską część Dexii.

Dexia zgodziła się na sprzedaż 90 procent udziałów Dexia Banque Internationale à Luxembourg firmie Precision Capital, której właścicielami są członkowie rodziny królewskiej Kataru. Rząd Luksemburga wykupi pozostałe 10 procent.

Dexia stara się również sprzedać swój oddział w Turcji DenizBank. Prowadzone są rozmowy z kilkoma bankami międzynarodowymi, w tym z HSBC.

Inwestorzy z Kataru zainteresowali się możliwościami jakie stworzył kryzys finansowy w Europie. Wiele banków stara się zgromadzić fundusze, aby zadośćuczynić nowym wymaganiom regulacyjnym stawianym przez Unię Europejską.

Reklama
Reklama

W październiku Precision Capital  zgodziła się odkupić od KBC Group, KBL European Private Bankers za 1,4 mld dolarów.

Sprzedaż KBL European Private Bankers, sfinalizowana została o 400 mln dolarów taniej, niż wynosiła oferta indyjskiej Hinduja Group. Transakcja Hinduja Group nie mogła dojść do skutku ze względów prawnych.

Paramount – fundusz katarskiej rodziny królewskiej zainwestował 685 mln dolarów w fuzję greckich banków Alpha Bank i Eurobank.

Materiał Partnera
Cała naprzód! Strategia mBanku 2026–2030: ambitny kurs na wzrost, relacje i odpowiedzialność
Banki
Revolut zainwestuje miliardy dolarów. Celuje w 100 mln klientów i mówi o Polsce
Banki
Prezes mBanku o podatkach, frankach i nowej strategii: To nie jest sektor nadzwyczajnych zysków
Banki
mBank rzuca rękawicę konkurentom. Czy awansuje na wyższe pozycje?
Banki
Bank Anglii nie obniżył stóp. Mniej sprzedaży obligacji – rynek długu pod presją
Reklama
Reklama