„Wyzwania stojące przed sektorem spółdzielczym w otoczeniu niskich stóp procentowych i zmieniających się warunków rynkowych powodują konieczność zmiany ich modelu biznesowego. Rozwój technologiczny, który znacznie przyspieszył w ostatnim czasie, powinien stanowić priorytet w działalności sektora" – pisze UKNF w komentarzu przesłanym „Rzeczpospolitej".
Spadek przychodów
W 2020 r. zysk netto banków spółdzielczych spadł o prawie 16 proc., do 490 mln zł (czyli znacznie wolniej niż w komercyjnych, gdzie zysk skurczył się o ponad połowę). Jednak w głównej mierze jest to zasługa skurczenia się o połowę odpisów (w komercyjnych urosły o 40 proc.). Jednocześnie w sektorze spółdzielczym mocniej spadł wynik odsetkowy, główne źródło przychodów w bankowości (o 16,4 proc., w komercyjnych zmalał o 3,4 proc.). Wrażliwość wyniku odsetkowego banków spółdzielczych na spadek stóp wynika z wyższej wartości aktywów odsetkowych o krótszych terminach przeszacowania oprocentowania przy ograniczonych możliwościach obniżania oprocentowania depozytów i z braku instrumentów finansowych umożliwiających zabezpieczanie po racjonalnej cenie związanego z tym ryzyka – tłumaczy UKNF.
Urząd ocenia, że banki spółdzielcze nadal powinny poszukiwać rozwiązań służących poprawie rentowności, w tym m.in. prowadzić renegocjacje umów z dostawcami usług, konsolidacje na poziomie podmiotowym, ale też konsolidacje częściowe, w tym usług back office, np. na poziomie zrzeszeń. Ważne będzie też utrzymanie i rozwój dobrej jakości portfela kredytowego, generującego bieżące przychody odsetkowe.
„Dla wielu banków nadal jedyną alternatywą jest realizacja procesów łączeniowych. Efekty większej integracji sektora z pewnością są korzystne dla lokalnych społeczności i zapewnią wzrost bezpieczeństwa funkcjonowania banków, niezależnie od występujących sytuacji kryzysowych" – podaje UKNF. Zdecydowane korzyści oraz impuls dla jego rozwoju widzi w centralizacji w zrzeszeniach usług i systemów IT, cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania praniu pieniędzy.