Eksperci zauważają, że przy wyborze banku, który wystawi gwarancję lub otworzy akredytywę dokumentową, firmy najczęściej kierują się ceną i oczekiwanym czasem realizacji zlecenia. Według specjalistów są to istotne kryteria wyboru instytucji, ale nie jedyne.
– Koszty zawsze będą dla klienta ważne, ale należy na nie patrzeć w kontekście osiągniętych korzyści oraz minimalizacji strat – mówi Piotr Winnicki, dyrektor ds. finansowania handlu w Raiffeisen Polbanku.
Dodatkowo przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę pozycję banku na rynkach międzynarodowych oraz jego doświadczenie w obsłudze produktów zabezpieczających.
– Przede wszystkim firma powinna zwrócić uwagę na to, czy dany bank aktywnie oferuje tego typu rozwiązania oraz czy jest wystarczająco elastyczny w dopasowaniu ich do potrzeb klienta wynikających z warunków kontraktu handlowego – podkreśla Winnicki. Według niego można się o tym przekonać, sprawdzając, czy bank umożliwia bezpośredni kontakt ze specjalistami w zakresie m.in. gwarancji czy akredytywy.
20,3 proc. polskiego importu w I kwartale 2013 r. przypadało na import do krajów rozwijających się