Reklama
Rozwiń
Reklama

Niskie stopy są dobre dla wszystkich

Wyzwaniem dla PKO BP jest utrzymanie zysku na poziomie z 2014 roku – mówi prezes banku w rozmowie z Moniką Sajewicz i Pawłem Jabłońskim.

Aktualizacja: 01.12.2014 13:21 Publikacja: 01.12.2014 02:19

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP od października 2009 roku, powołany na kolejną kadencję w 2011 roku

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP od października 2009 roku, powołany na kolejną kadencję w 2011 roku. Wcześniej przez blisko dziewięć lat był prezesem Pioneer Pekao TFI. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował też dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Współtworzył też PKO/Credit Suisse TFI.

Foto: materiały prasowe

W jakim stopniu spadek stóp procentowych przełoży się na wyniki banków? O ile może spaść zysk sektora w przyszłym roku?

Niskie stopy procentowe są dobre dla gospodarki, a więc również dla banków, bo kreują stabilny popyt na kredyt. Ponadto, pobudzają możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw. Przy czym nadmierna akcja kredytowa w segmencie korzystnych dla banków kredytów konsumpcyjnych może w długim terminie „zabierać miejsce" finansowaniu inwestycji, co nie jest korzystne dla gospodarki. Dobrze, że obniżanie stóp odbywa się stopniowo. Jest jeszcze przestrzeń do dalszych obniżek, zwłaszcza pamiętając, że w strefie euro mamy zerowe stopy procentowe. Biorąc pod uwagę słabą koniunkturę w strefie euro, silne spowolnienie w Chinach oraz niestabilną sytuację polityczną związaną z nieprzewidywalnym zachowaniem Rosji, w Polsce musimy dbać o utrzymanie silnego popytu wewnętrznego oraz wzrostu inwestycji publicznych, także przy wykorzystaniu środków z UE.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Banki
UniCredit wraca do Polski i chce rzucić wyzwanie lokalnym bankom
Banki
Ile podpisano ugód frankowych? Nowe, zaskakujące dane banków
Banki
Tyle zarobili członkowie zarządu NBP w 2024 r. Bank centralny podał kwoty
Banki
Revolut chce być bankiem. Planuje oddział w Polsce
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Banki
Wyniki BNP Paribas bez fajerwerków. Kursy w dół
Materiał Promocyjny
eSIM w podróży: łatwy dostęp do internetu za granicą, bez opłat roamingowych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama