Według najnowszych danych, aktywa Wells Fargo wyniosły na koniec 2015 roku 1,79 biliona dolarów, a Citigroup – 1,73 biliona dolarów. Największym bankiem pozostaje JP Morgan Chase (2,42 bln), ktory wyprzedza Bank of America (2,15 mld dol.).

Zmiana miejsca na podium to rezultat odmiennych strategii obranych przez Wells Fargo oraz Citigroup po kryzysie finansowym z 2008 roku. Citigroup agresywnie ciął wydatki i sprzedawał swoje aktywa, podczas gdy Wells Fargo rozbudowywał swoją bazę kredytową, stawiając przede wszystkim na bezpieczne rezydencyjne kredyty hipoteczne.

Różnica może się jeszcze pogłębiać, bo oba banki są zupełnie inaczej zabezpieczone przeciwko pogarszającej się kondycji sektora naftowego i perspektywy niespłacalnych kredytów. Wells Fargo zabezpieczył 1,2 miliarda dolarów na poczet zabezpieczenia portfolio zainwestowanego w sektor energetyczny, ale stwierdził, że suma ta się nie zmieni, nawet jeśli cena ropy naftowej utrzyma się poniżej poziomu 30 dolarów za baryłkę. Z kolei Citigroup zwiększył prognozę dodatkowych kosztów związanych ze złą kondycją sektora naftowego o 600 milionów dolarów, jeśli cena ropy utrzyma się na obecnym poziomie, ale suma ta się podwoi, jeśli surowiec obniży się w okolice 25 dolarów za baryłkę. O kłopotach z powodu złych kredytów w sektorze naftowym poinformował także JP Morgan Chase.