Ostatnia poprawa nastrojów inwestorów wobec sektora bankowego oraz wzrost notowań banków na świecie i w Polsce to między innymi efekt oczekiwań na podwyżki stóp procentowych.
Poprawi się...
Kontrakty FRA wskazują na możliwy stopniowy wzrost stóp procentowych w Polsce. Część ekonomistów prognozuje pierwsze, niewielkie podwyżki już pod koniec tego roku. Oczekiwania wynikają m.in. z powrotu inflacji w Polsce.
Reakcja wszystkich banków na podniesienie stóp procentowych będzie taka sama – oznacza to dla nich lepsze wyniki – ale wrażliwość poszczególnych kredytodawców na ten ruch będzie różna i zależy od struktury ich aktywów i pasywów. Który bank może najbardziej skorzystać ze wzrostu stóp procentowych?
– Aby się o tym przekonać, warto sprawdzić, które z banków odnotowały największy spadek marży odsetkowej netto od 2011 r., kiedy wskaźnik ten był najwyższy w ostatnich latach, do 2015 r., kiedy w marcu doszło do ostatniej zmiany stóp procentowych – tłumaczy Kamil Stolarski, analityk Haitong Banku.
W tym okresie najwięcej marży odsetkowej netto straciły Handlowy (1,76 pkt proc.) oraz PKO BP (1,55 pkt proc.). – Zadecydował o tym duży udział nieoprocentowanych lub bardzo nisko oprocentowanych pieniędzy (znajdujących się na rachunkach bieżących i kontach oszczędnościowych) w całej ich bazie depozytowej. Im ten udział większy, tym większa wrażliwość banku na zmianę stóp procentowych – mówi Stolarski.