Bank Millennium był pierwszym bankiem notowanym na warszawskiej giełdzie.

- 25 lat temu był to jeszcze Bank Inicjatyw Gospodarczych – przypomniał gość.

- Historia bankowości na warszawskiej giełdzie to historia Banku Millennium – dodał.

Kulesza przyznał, że pierwszą korzyścią z pojawienia się na giełdzie jest możliwość pozyskania kapitału.

- Z 30 mln zł wartości w dniu debiutu, dzisiaj kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 9 mld zł. 300-krotnie zwiększyliśmy naszą wartość giełdową – podkreślił.

Dzisiaj na giełdzie jest notowanych 15 banków.

- Jest w zasadzie obowiązek, dla wszystkich większych banków, bycia notowanym na giełdzie. To zwiększa transparentność, również zasady ładu korporacyjnego muszą być przestrzegane - tłumaczył Kulesza.

Podkreślił, że korzyści są duże i warto być notowanym na giełdzie.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Gość wyliczył, że dzisiaj banki stanowią ponad 50 proc. kapitalizacji na giełdzie.

- Od 1998 r. został powołany indeks WIG-banki. Stopa zwrotu tego sektora jest wyższa od stopy zwrotu indeksu ogólnego. Prawie 6-krotnie wzrosły banki, mimo różnych zawirowań, a cały WIG w tym samym czasie wzrósł niecałe 5 razy – przypomniał.

Kulesza stwierdził, że trudno pokusić się o obraz banków za kolejne 25 lat.

- Niektórzy wieszczą, że może banki w ogóle nie będą istnieć. Według mnie będą, bo banki są potrzebne. Jest to instytucja, która gwarantuje bezpieczeństwo posiadanych depozytów przez ludzi i firmy – mówił.

Ocenił, że najbliższe lata przyniosą wzrost mobilności banku.

- Za chwilę bank to będzie telefon komórkowy. Już teraz większość transakcji można przeprowadzać przez telefon – tłumaczył.

- Będzie spadać znaczenie oddziałów fizycznych, ale korzystanie z banku będzie jeszcze bardziej przyjemne, łatwe i ciągle tak bezpieczne jak do tej pory – dodał.

Kulesza podkreślił, że mimo ostatnich nadmiernych obciążeń i regulacji sektor bankowy daje radę utrzymywać dobre wyniki.