fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Zabił ciężarną. Odpowie za dwa zabójstwa?

ROL
Grzegorz Byszewski
Janina Blikowska
Marek Kozubal
Czy bandyta, który zabił ciężarną kobietę może odpowiadać przed sądem za podwójne zabójstwo kobiety i nienarodzonego dziecka
Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 70 - letniemu Kazimierzowi N. ze wsi Karczmiska, powiat Opole Lubelskie. Zdaniem prokuratury zamordował on 21-letnią Monikę K. w zaawansowanej ciąży.
Do zabójstwa miało dojść 6 października 2011 roku w Karczmiskach. Następnego dnia ktoś znalazł zwłoki kobiety na leśnej drodze przy nasypie kolejki wąskotorowej w okolicy Karczmisk i powiadomił policję. Śledczy ustalili, że Kazimierz N. zabrał kobietę spod sklepu i podwiózł wozem konnym.
Potem mieli wspólnie pić alkohol. Kiedy kobieta była kompletnie pijana Kazimierz N. zgwałcił ją i udusił. Kazimierz N. został zatrzymany 12 października 2011 r. Usłyszał zarzut zabójstwa. Mimo wniosku prokuratury sąd w Opolu Lubelskim nie zgodził się na jego areszt.
Podczas sekcji biegli stwierdzili, że Monika K. była w około 26. tygodniu ciąży. Kazimierzowi N. nie postawiono jednak zarzutu podwójnego zabójstwa.
- Prokurator posłużył się poglądami w doktrynie jak i orzecznictwie, że przedmiotem ochrony w tym typie przestępstwa jest życie człowieka w jego aspekcie egzystencjonalnym, biologicznym czyli od początku porodu, aż do dnia śmierci - tłumaczy prokurator prok. Syk - Jankowska. Dodaje, że choć sprawca nie będzie odpowiadał za podwójne zabójstwo, to fakt że kobieta była w ciąży na pewno będzie miał wpływ na wymiar kary.
Tylko raz polska prokuratura zdecydowała się na postawienie zarzutu podwójnego zabójstwa, za pozbawienie życia kobiety w zaawansowanej ciąży. Tak stało się w Poznaniu w styczniu 2006 roku. Takie zarzuty usłyszał 23-letni wówczas Szymon Kalinowski (sąd zgodził się na ujawnienie jego nazwiska) z Poznania za zabicie byłej dziewczyny i nienarodzonego jeszcze wspólnego dziecka.
- Z polskiego prawodawstwa wynika, że człowiekiem w sensie normatywnym jest istota, która się urodziła. Prawo karne inaczej traktuje dziecko poczęte od człowieka. - Póki nie rozpoczęła się akcja porodowa nie mówimy o człowieku i nie możemy traktować go jako ofiary zabójstwa - tłumaczy nam jeden z karnistów.
- Płód jest słabiej chroniony niż człowiek - dodaje dr Mateusz Woiński, z Katedry Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego.
W innych krajach śledczy nie mają skrupułów, aby zabójcy ciężarnej stawiać zarzut podwójnego morderstwa. Tak jest np. w Stanach Zjednoczonych. - Kilka lat temu w USA została przyjęta ustawa o szczególnej ochronie nienarodzonych ofiar przestępstwa - dodaje dr Mateusz Woiński. Pozwala ona na postawienie zarzutu podwójnego zabójstwa sprawcy morderstwa na ciężarnej, co w konsekwencji zwykle wpływa potem na orzeczony wymiar kary.
W grudniu 2004 na karę śmierci poprzez zastrzyk dożylny skazała ława przysięgłych w Redwood City (koło San Francisco), 32-letniego Scotta Lee Petersona, mordercę ciężarnej żony. Sąd uznał ponad wszelką watpliwość, że jest on winny morderstwa pierwszego stopnia (ze szczególnym okrucieństwem) i II stopnia (pobicie ze skutkiem śmiertelnym) żony i nienarodzonego dziecka.
Więcej w poniedziałkowym Uważam Rze
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA