fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Kwas foliowy chroni przed autyzmem?

PhotoXpress
Kobiety, które przed zajściem w ciążę i we wczesnych jej etapach zażywają kwas foliowy, mają większe szanse na uchronienie dziecka przed autyzmem
Takie wnioski płyną z badań norweskiego Instytutu Matki i Dziecka, które zostana opublikowane w "Journal of the American Medical Association".
Naukowcy przepadali 85 tys. 176 dzieci, urodzonych między 2002 i 2008 rokiem w celu określenia, czy stosowanie kwasu foliowego miało wpływ na ryzyko zachorowania na choroby ze spektrum autyzmu. Jest to szeroki zakres zaburzeń charakteryzujących się m.in. zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji, powtarzalnymi zachowaniami i ograniczonymi zainteresowaniami. Są to m.in. autyzm, zespół Aspergera, całościowe zaburzenie rozwoju nie zdiagnozowane inaczej – PDD-NOS (Pervasive Developmental Disorder not Otherwise Specified), czy szersza jednostka - całościowe zaburzenie rozwoju (PDD - Pervasive Developmental Disorder).
Pod koniec ponaddziesięcioletniego okresu obserwacji u 270 dzieci zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu: 14 dzieci zapadło na autyzm (0,13 procenta), u 56 zdiagnozowano zespół  Aspergera (0,07 procenta), u 100 - całościowe zaburzenie rozwoju nie zdiagnozowane inaczej, czyli  PDD-NOS.
Ustalono także, że u dzieci kobiet, które we wczesnym okresie ciąży zażywały kwas foliowy, ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem było o 40 procent mniejsze niż w przypadku kobiet, które tego suplementu nie przyjmowały. Zmniejszenia ryzyka zagrożenia nie zanotowano w przypadku zespołu Aspergera i PDD-NOS.
Podobne badania przeprowadzono pod kątem sprawdzenia, czy przyjmowanie kwasów omega-3 i oleju z wątroby dorsza obniża ryzyko wystąpienia wymienionych zaburzeń, ale nie stwierdzono takiej zależności.
Kwas foliowy jest organicznym związkiem chemiczny z grupy witamin B, zapobiega wadom wrodzonym płodów, reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, pobudza procesy krwiotwórcze, chroni organizm przed nowotworami. Naturalnie występuje w zielonych warzywach, orzechach, produktach mlecznych. Największe jego stężenie występuje w wątrobie wołowej, a także w szpinaku.
Zdaniem naukowców trudno otrzymać z pożywienia odpowiednią ilość kwasu foliowego, więc wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny przyjmować 400 mikrogramów tego suplementu  dziennie.
Źródło: myhealthnewsdaily.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA