fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: aby skorzystać z ulgi, darowiznę przekaż do końca roku

Podatnik, który chce w rozliczeniu za 2012 r. odliczyć darowiznę, musi ją przekazać do końca roku
Od lat ustawa o PIT przewiduje premię m.in. dla osób, które dzielą się majątkiem z potrzebującymi. Odliczenie przysługuje przy darowiznach na rzecz organizacji pożytku publicznego (polskich i z UE oraz z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz kultu religijnego. Prawo do skorzystania z ulgi na darowiznę mają też honorowi krwiodawcy.
Zdarza się, że u podatników potrzeba wsparcia szczytnego celu budzi się dopiero po wypełnieniu zeznania rocznego za dany rok. Gdy z PIT wynika dopłata, wielu przypomina sobie, że darowizna pozwala zaoszczędzić na podatku. Muszą jednak pamiętać, że wtedy na skonsumowanie odliczenia w bieżącym rozliczeniu jest już za późno.
Zasada jest bowiem taka, że w rozliczeniu za dany rok podatkowy można odliczyć tylko to, co podatnik w nim podarował. Wpłata poczyniona po zakończeniu roku podatkowego (w Polsce co do zasady pokrywa się on z rokiem kalendarzowym) będzie mogła być rozliczona w kolejnym zeznaniu. Przykładowo w rozliczeniu za rok 2012, który podatnicy będą składać od 1 stycznia do 30 kwietnia 2013 r., można odliczyć darowizny z okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r.
Próba odliczenia darowizny sfinalizowanej po nowym roku w PIT za 2012 r. jest bardzo ryzykowna. Jednym z warunków skorzystania z prawa do ulgi jest jej odpowiednie udokumentowanie. W przypadku darowizn pieniężnych ustawodawca wymaga dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Ponadto odliczający są obowiązani wykazać w zeznaniu kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Tak szczegółowe dane w przypadku kontroli bez trudu pozwolą ustalić fiskusowi, za jaki rok darowizna powinna być odliczona.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA