fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Stypendia premiera do zmiany

Ponad 4 tys. uczniów otrzymało w tym roku stypendia premiera i ministra edukacji narodowej.
Od 15 lat co roku na początku grudnia prezes Rady Ministrów przyznaje stypendia najzdolniejszym uczniom. W tym roku takich szczęśliwców jest 3918. Dostaną oni w dwóch ratach 2580 zł.
Lech Sprawka, członek Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, zauważa jednak, że przez cały ten czas kwota stypendium właściwie się nie zmieniła. Dziesięć lat temu była niższa raptem o 20 zł. Niezmienne są też zasady przyznawania nagrody. Może ją otrzymać tylko jeden uczeń z danej szkoły.
– Ta reguła jest mocno zawężająca. W wielu szkołach jest dwóch, trzech bardzo wybitnych uczniów, o szczególnych uzdolnieniach. Niestety, dyrektor może wystąpić o stypendium tylko dla jednego – podkreśla Sprawka. Dlatego poseł zaapelował o zmianę zasad przyznawania pomocy, a także o podwyższenie jej kwoty.
Ministerstwo Edukacji Narodowej jednak nie zapowiedziało ich modyfikacji. Ponadto z danych resortu wynika, że liczba stypendystów wcale nie zależy od wielkości województwa. W małym lubuskim jest ich 117, a w znacznie większych, np. warmińsko-mazurskim – 169,  zachodniopomorskim – 190. Najwięcej stypendystów, bo 504, jest w mazowieckim.
Część dyrektorów być może nie wie, że do końca lipca mogą się starać o taką pomoc dla swoich najzdolniejszych uczniów.
Stypendia przyznaje też minister edukacji. Mogą się o nie ubiegać laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad lub konkursów na pracę naukową, uczniowie realizujący indywidualny tok nauki i uzyskujący najwyższe wyniki, uczestniczący w zajęciach na uczelniach. Szanse też mają młodzi sportowcy.
Również w tym wypadku kandydatów typują szkoły. W tym roku przesłały one 1638 wniosków. Spośród zgłoszonych kandydatów zostało wyłonionych 320 stypendystów. Jednorazowo otrzymają oni po 3 tys. zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA