fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Spółka gminna ominie przetargi

Gabriela Setla
Posłowie nie chcą zmuszać samorządów do organizowania przetargów na odbiór odpadów, gdy gmina ma własną spółkę zajmującą się odbiorem śmieci.
Zwolnienie z wymogu przeprowadzenia przetargu objęłoby te gminy, w których spółka lub zakład budżetowy wykonuje działalność użyteczności publicznej na terenie gminy i na jej rzecz. W takiej sytuacji zadania związane z gospodarką odpadami komunalnymi zostałyby po prostu zlecone gminnej spółce. Taki pomysł mają posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali autopoprawkę do swojego wcześniejszego projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W uzasadnieniu do swojej nowej propozycji posłowie zwracają uwagę, że przymus organizowania przetargów nie wynika z przepisów prawa polskiego ani europejskiego. Wskazują, że taka konieczność podkreśla Ministerstwo Środowiska w odpowiedziach na interpelacje posłów. Zdaniem posłów wymóg przeprowadzenia przetargu, gdy w gminie działa spółka zajmująca się taką działalnością jest nadgorliwością polskich władz.
Zgodnie z przygotowaną propozycją jeżeli gminna spółka lub jej akcje zostaną sprzedane, to wówczas władze samorządu terytorialnego będą zobowiązane do zorganizowania przetargu. Wówczas dotychczasowa spółka komunalna, jak i inne przedsiębiorstwa będą ze sobą konkurować o zlecenie im usług odbioru odpadów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA