fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

8,04 mld zł zysku banków w pierwszym półroczu

Zysk sektora bankowego w I półroczu 2012 roku wyniósł 8,04 mld zł był o 3 proc. wyższy niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, ale dynamika jego wzrostu spada (w pierwszym kwartale zysk sektora był wyższy o prawie 14 proc. ). – wynika z danych opublikowanych przez NBP
Wynik odsetkowy sektora  w pierwszym półroczu wyniósł 17,8 mld zł i wzrósł o 5,8 proc.  Z kolei odpisy wyniosły 4,11 mld zł i były wyższe o 13,7 proc. niż przed rokiem, a koszty wzrosły o 4,9 proc.
To są dane zbiorcze, ponieważ banki dopiero rozpoczęły sezon publikacji wyników za pierwsze półrocze. Spośród największych na razie podały je Millennium i BZ WBK i w obu przypadkach zaprezentowane rezultaty okazały się wyższe niż oczekiwania rynkowe.
Analitycy przewidują niewielki, kilkuprocentowy spadek zysk sektora w całym 2012 roku, choć  na początku roku te prognozy były bardziej optymistyczne i zakładano, że możliwe jest powtórzenie ubiegłorocznego rekordowego wyniku, kiedy banki zarobiły 15,7 mld  zł. Na wyniki  banków w tym roku negatywnie wpłynie zła sytuacja sektora budowlanego i związana z tym konieczność zawiązywania rezerw.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA