fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Rebelianci nie chcą misji UE w Czadzie

Czadyjscy rebelianci, którzy próbowali obalić prezydenta Idrissa Deby’ego, wezwali kraje Unii Europejskiej, by wycofały się z misji wojskowej w ich kraju. Oznajmili, że nie wierzą w neutralność sił, których trzon stanowią Francuzi.
Unia nie zamierza dać się zastraszyć. Wkrótce wznowi rozmieszczanie oddziałów, przerwane przez zamieszki w stolicy kraju Ndżamenie. Wśród 3700 żołnierzy uczestniczących w misji będzie 400 Polaków.
Francja, która ma dowodzić operacją, zaoferowała wysłanie do swej dawnej kolonii 2100 żołnierzy. Oprócz Francuzów i Polaków w misji weźmie udział 400 Irlandczyków i mniejsze kontyngenty Szwedów, Austriaków, Rumunów, Belgów, Holendrów i Finów. Cel misji to ochrona ludności cywilnej i personelu organizacji humanitarnych w sąsiadującym z Czadem sudańskim Darfurze.
„Sojusz zbrojnej opozycji nie wierzy w neutralność sił złożonych głównie z Francuzów i kierowanych przez Francję” – napisał rzecznik rebeliantów Abderaman Kulamalla w komunikacie przesłanym AFP. „W związku z tym zwraca się do innych krajów europejskich z usilną prośbą o powstrzymanie się od wysyłania swych obywateli w ramach EUFOR, operacji, której głównym celem jest ochrona reżimu Deby’ego” – głosi komunikat.
Rebelianci oskarżają Francuzów o bezpośredni udział w walkach w stolicy 2 i 3 lutego. Na mocy porozumienia o współpracy technicznej i wojskowej siły Czadu korzystają z pomocy Francuzów, m.in. z informacji wywiadu.
Paryż odrzuca oskarżenia o ingerencję, a UE nie zamierza zmienić planów. Przerzucanie żołnierzy może zostać wznowione już dziś. Polskie MON, które na przełomie marca i kwietnia planuje wysłanie do Czadu pododdziałów: inżynieryjnego, logistycznego i ochrony, oraz sekcji medycznej, a w maju sił głównych, czeka na stanowisko UE.Choć ustały walki w stolicy, w Czadzie wciąż panuje napięta atmosfera. Władze żądają od społeczności międzynarodowej, by usunęła z ich kraju uchodźców z Darfuru (około 240 tys. ludzi). Grożą, że w przeciwnym razie zrobią to same. Oskarżają też Sudan o podżeganie do przemocy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA